Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Kto donosi na starostę?

2016-05-26 10:00:00 (ost. akt: 2016-05-25 12:14:06)

Podziel się:

- Z niepokojem patrzę na to, co się dzieje w powiecie. Moi pracownicy, zamiast pozyskiwać pieniądze z dotacji unijnych na kolejne inwestycje, muszą kompletować dokumentację i odpisywać na donosy i zapytania - mówi starosta Zenon Szczepankowski.

Podczas ostatniej sesji powiatowej starosta powiatu przasnyskiego z niepokojem mówił o sytuacji w starostwie powiatowym. W ostatnich miesiącach przez powiat przetoczyło się 9 dużych kontroli. Jednak to nie organy kontrolne były wnioskodawcami.

- W większości przypadków była to forma anonimów podpisywanych raczej nie
swoim nazwiskiem - mówi rzecznik powiatu.
Takiej ilości kontroli na raz nie było do tej pory w starostwie. Większość odbywa się jednak zaocznie i bez powiadomienia. - Dowiadujemy się o nich od instytucji trzecich, które są indagowane w związku z donosami - dodaje rzecznik. Kontrole nie dostrzegły żadnych uchybień w pracy starostwa.

Władze powiatu obawiają się, że taka fala donosów odbije się negatywnie na planach inwestycyjnych.
- Jest pewne prawdopodobieństwo, że takie nasilone kontrole, mające dodatkowo świadomość, że po nich przyjdą następne, z ostrożności będą interpretować niekorzystnie dla nas niektóre zapisy w dokumentacji technicznej, czy przetargowej. Najdrobniejsze korekty zaczynają się od 5% dotacji. W przypadku powiatu przasnyskiego, który otrzymuje największe wśród powiatów dotacje w Polsce, to może grozić milionami zł strat. Zanim sądy to rozpatrzą do strat mogą dojść też odsetki wielokrotnie przewyższające kary - przestrzega Zenon Szczepankowski.
Zdaniem władz powiatu, donosy są atakiem politycznym skierowanym w stronę starosty.

- Wiem, że ich intencją jest, aby jakieś „trzy litery” zapukały do starosty o 4 nad ranem i w ten sposób starosta zwolniłby na ich rzecz zajmowaną od lat funkcję - ciągnął dalej. Władze powiatu liczą, że autorzy donosów w końcu zniechęcą się do tych działań, a urzędnicy będą mogli kontynuować prace nad inwestycjami.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB