Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

"Zielono" w Wielodrożu

2016-05-31 12:11:50 (ost. akt: 2016-05-31 12:13:25)

Podziel się:

Mieszkańcy gminy Przasnysz od dłuższego czasu udowadniają, że potrafią wskrzeszać nawet dawno już zapo,niane tradycje i kultywować ducha wsi, którego często dzisiaj brakuje. Zapewne taka intencja towarzyszyła mieszkańcom Wielodroża, którzy świętowali niedawno uroczystość Zielonych Świątek.

Odbyło się spotkanie integracyjne zatytułowane „Tradycje zielonoświątkowe”. Pomysłodawcą tej imprezy było Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz, które otrzymało duże wsparcie od grupy nieformalnej działającej od niedawna w Wielodrożu. Duża aktywności wykazali się także radny Grzegorz Sobieraj i sołtys Wielodroża Jolanta Stodólska, wespół z wójt Grażyną Wróblewską. Wspólnymi siłami udało się więc przygotować bardzo ciekawą uroczystość, w której lokalne tradycje przeplatały się z naukowymi prelekcjami na temat wagi obchodzonego święta.

W tutejszej świetlicy wiejskiej udało się zgromadzić sporą grupę mieszkańców gminy, którzy chcieli posłuchać o dawnych tradycjach zielonoświątkowych, jak i poznać bliżej historie sprzed kilku zaledwie dziesięcioleci, kiedy dla osób ze wsi podobne wydarzenia były normalnością

Sobotnie spotkanie rozpoczął ksiądz Cezary Olzacki, który przybliżył uczestnikom spotkania tradycje kościelne związane z obchodami Zielonych Świątek. Następnie Wojciech Łukaszewski z Jednorożca wygłosił prelekcję na temat tradycji i zwyczajów zielonoświątkowych znanych na naszym terenie. W dalszej części odbyła się część artystyczna, którą wzięli na siebie mieszkańcy Bogatego, w tym Grupa Młodych oraz Klub Seniora.

Największy aplauz wzbudził jednak występ aktorów z samego Wielodroża. Naprędce zebrana grupa przygotowała dla swoich widzów wiązankę skeczy i prezentacji dawnych tradycji świątecznych. Gwoździemr programu była inscenizacja słynnej „Rzepki” Juliana Tuwima, w której wzięli dorośli, młodzież oraz dzieci.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB