Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Odsłonili tablicę pamiątkową

2016-06-09 18:10:43 (ost. akt: 2016-06-09 18:12:58)

Podziel się:

Wielkie święto w Szkole Podstawowej w Jednorożcu. Grono pedagogiczne oraz uczniowie uczcili 28. rocznicę nadania jej imienia znanego badacza kultury kurpiowskiej Adama Chętnika. Tak się składa, że w tym roku mija 130 lat od jego urodzin.

Dokładnie 28 lat temu – 28 maja 1988 roku, Szkoła Podstawowa w Jednorożcu otrzymała imię Adama Chętnika. Bohater z wielkim uporem walczył o polską szkołę w zaborze rosyjskim. Był miłośnikiem i badaczem kultury kurpiowskiej. Niezapomniany etnograf, muzealnik oraz działacz społeczny i polityczny był posłem na Sejm I kadencji w II RP. Człowiek wielu talentów – muzyk, poeta, lutnik, cieśla a także twórca zespołu pieśni i tańca. Autor książek poświęconych Kurpiom Puszczy Zielonej oraz założyciel Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.

W 2015 roku przypadła 130. rocznica urodzin Adama Chętnika, w związku z czym w Szkole Podstawowej w Jednorożcu realizowany był projekt edukacyjny, mający na celu popularyzację i upamiętnienie patrona szkoły. Jednym z najważniejszych elementów realizacji projektu było przygotowanie i uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej uwieczniającej jego sylwetkę.
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Chętnika w Jednorożcu z godnością kultywuje i propaguje dokonania naszego patrona, a on sam stanowi dla nas wzór do naśladowania
– zaznaczyła podczas uroczystości dyrektor placówki mgr Bogda Marzena Biraga.

W zmodernizowanym budynku szkoły powstała również Izba Pamięci gromadząca pamiątki i prace uczniowskie dotyczące Adama Chętnika.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB