Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Trwają prace w klasztornej bibliotece

2016-06-15 21:35:17 (ost. akt: 2016-06-15 21:36:28)

Podziel się:

Już ponad rok temu Miejska Biblioteka Publiczna podjęła się zadania uporządkowania, inwentaryzacji i skatalogowania zbiorów biblioteki klasztornej należącej do Zgromadzenia O.O. Pasjonistów w Przasnyszu

Od strony merytorycznej nad całością spraw czuwa Pani Wanda Zagroba – kierownik Filii nr 1 naszej Biblioteki, przy wsparciu Pana Wojciecha Ostrowskiego, wolontariusza Biblioteki – historyka i archiwisty. Organizacyjnie wspiera nas przeor Zgromadzenia i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki – Ojciec Wiesław Wiśniewski.

Na jakim etapie jesteśmy po roku pracy?

Przeprowadziliśmy selekcję księgozbioru – wybraliśmy i zabezpieczyliśmy najcenniejsze egzemplarze, usunęliśmy z księgozbioru egzemplarze zniszczone. W trosce o cenne zbiory niemieszczące się na półkach zakupiono część nowych regałów oraz zainstalowano odpowiednie oświetlenie. Ustaliliśmy system ustawienia księgozbioru (działowy) i według niego ustawiliśmy cały księgozbiór.

W chwili obecnej tak uporządkowany księgozbiór katalogujemy - wprowadzamy do komputerowego systemu bibliotecznego. Wszystko po to, aby w przyszłości łatwiej było wyszukiwać potrzebne egzemplarze książek za pomocą elektronicznego katalogu. Jednocześnie - niezbędne jest stemplowanie i nadawanie numerów inwentarzowych całemu księgozbiorowi liczącemu blisko 15 tys. woluminów.

Przed nami jeszcze wiele miesięcy benedyktyńskiej pracy, która dzięki dobremu współdziałaniu przebiega w dość szybkim tempie. Mamy też nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom wszystkich, którym od lat na sercu leży ochrona i zachowanie w dobrej kondycji zbiorów biblioteki klasztornej.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB