Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Józef Pawelec, konstruktor pływającej platformy

2016-06-17 10:31:27 (ost. akt: 2016-06-17 10:41:45)

Podziel się:

Jak nie wiecie, w jaki sposób wykorzystać zbiorniki paliwa od samolotu Mig XXI, warto zapytać pana Józefa Pawelca. Mieszkaniec Przasnysza razem ze swoim kolegą z Warszawy Markiem Krzesiakiem postanowili zrobić platformę pływającą. W konstrukcji platformy znajdą się 500- litrowe zbiorniki od migów.

- Inspiracja przyszła w ubiegłym roku na Mazurach. Na polskich jeziorach pływają różne platformy, jednak za pływaki najczęściej służą różne beczki. My sobie wymyśliliśmy, że jako pływaki użyjemy aluminiowych zbiorników do paliwa od Migów XXI. Jak dobrze poszukać w internecie, armia wyprzedaje takie rzeczy. W warunkach bojowych te zbiorniki są zrzucane. Pilot nie może lądować, gdy one są pełne – opowiada Józef Pawelec.
Zbiorniki, które posłużą jako pływaki ważą 48 kilogramów i zostały wyprodukowane w Rosji.
- Na pływakach zostanie zamontowana platforma, na której znajdzie się miejsce na ławeczkę, składane zadaszenie. Napęd silnika będzie elektryczny, pojawią się również barierki. Doskonała platforma, żeby wypocząć na jeziorze, powędkować – dodaje Józef Pawelec.
Wodowanie odbędzie się już w czerwcu na Jeziorze Lelewskim. Platforma nie ma jeszcze nazwy, ale zostanie zarejestrowana w starostwie.
- Koszt zrobienia takiej platformy to około 7000 złotych. U nas wyszło zdecydowanie mniej - dużo materiałów mieliśmy z odzysku – dodaje Józef Pawelec.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB