Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Niepowtarzalna wycieczka do Szwecji

2016-06-17 10:56:59 (ost. akt: 2016-06-17 10:58:33)

Podziel się:

Oddziałowa Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP z Przasnysza już po raz 12 zorganizowała dla swoich członków, ich rodzin i znajomych wspaniałą wycieczkę nad morze w dniach 29-31maja r. Organizatorami tej, jak również poprzednich wycieczek byli Barbara Żarnecka i Edward Lemanowicz. Na wycieczkę nad Bałtyk wyruszyły 54 osoby.

- Kiedy byliśmy czynnymi nauczycielami , razem z młodzieżą zwiedzaliśmy te miejsca, tym razem sami ruszyliśmy zobaczyć co się przez te lata zmieniło. Pierwszym odwiedzanym przez nas miejscem była Góra Gradowa w Gdańsku 54 m n.p.m. .  Chmury nad głową, wiatr we włosach i niezapomniany widok nie tylko wspaniałą wspaniałą panoramę Gdańska, ale obszar od Gdyni Orłowa po Żuławy.  To pradawne miejsce mocy. Książęta pomorscy wybrali to wzniesienie, aby zbudować na nim swój gród , dziś jest tam Krzyż Milenijny i Park Fortyfikacji Miejskich – reliacjionują nauczyciele emeryci.
Po zachwytach piękną panoramą Trójmiasta wycieczka przeniosła się na Skwer Kościuszki w Gdyni, gdzie każdy we własnym zakresie i tempie mógł podziwiać i zwiedzać niszczyciel z II wojny światowej Błyskawica i żaglowiec Dar Pomorza.
- Niektórzy wybrali się do Akwarium i na niedaleką Kamienną Górę – przejechać się kolejką do punktu widokowego. Wieczorem zaokrętowaliśmy się na prom do Szwecji, którym popłynęliśmy do Karlskrony . Prom , oprócz 2-osobowych kabin i posiłków zaoferował nam SPA, restauracje , gry zręcznościowe na automatach , sklep bezcłowy, muzykę na żywo, dyskoteki na 9 i 10 pokładzie do 2.00 w nocy - relacjonują emeryci. Rano autokar zabrał uczestników na całodniową wycieczkę po Karlskronie, gdzie odwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej, Targ Rybny , Kościół Fryderyka i oglądaliśmy zabytki miasta.
- Później pojechaliśmy do średniowiecznego Kalmar podziwiać renesansowe budowle- zamek na wyspie, drewnianą starówkę z brukowanymi uliczkami i domkami jak z bajki oraz monumentalną katedrę biało-złotą w środku. Atrakcją był przejazd 6-kilometrowym mostem –kiedyś najdłuższym w Europie na Olandię – drugą największą wyspę Szwecji.
W czasie drogi powrotnej do Przasnysza znów wycieczka zagłębiła się w historii, tylko trochę starszej, na lewym brzegu Wisły zatrzymał ich zamek krzyżacki Gniew.
- Pięknie zachowane wnętrza i opowieści przewodnika przeniosły nas do czasów średniowiecza, czasów płaszcza i miecza. Obiad w przyzamkowej restauracji kończył naszą podróż nad morze i w przeszłość. Mitem niech będzie, że emerytura to tylko działka , wnuki , pilot telewizora i gazetka. Wesołe jest życie staruszka - kończą uczestnicy wycieczki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB