Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

OSP Rycice Najpopularniejszą Jednostką w Powiecie

2016-06-18 08:00:00 (ost. akt: 2016-06-17 11:12:23)

Podziel się:

W tym roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rycicach obchodzi 90 – lecie istnienia. Jest to bardzo dobry rok dla druhów, który wykonują ciężką i odpowiedzialną pracę na rzecz mieszkańców. Jednostka OSP Rycice podczas pikniku rodzinnego odebrała zaszczytny tytuł Najpopularniejszej Jednostki w Powiecie Przasnyskim.

Tytuł ten został nadany w plebiscycie, którego organizatorem był „Kurier Przasnyski”. Zwycięstwo jest całkowicie zasłużone. Widać nie tylko jej ogromne zaangażowanie, ale także jak bardzo ważna jest w życiu społecznym swojej miejscowości, jak bardzo mieszkańcy są z nią związani – tu przecież pracują i służą jednocześnie ich rodziny, sąsiedzi, znajomi. Widać ich wszędzie i na co dzień – przy obchodach, świętach szkoły, w każdej ważnej dla mieszkańców sytuacji.

Jednostka współpracuje z wieloma instytucjami, szkołami i samorządem chorzelskim. Jako jednostka wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo – Pożarniczego musi posiadać właściwy sprzęt i ludzi – tego ostatniego jej nie brakuje. Ale od kilku lat ochotnicy czekają na upragniony wóz bojowy. I tak się złożyło, że właśnie w dniu wręczenia statuetki w poniedziałek, 13 czerwca burmistrz Beata Szczepankowska podpisała umowę na zakup samochodu bojowego wartego ponad 1 mln zł. To nagroda za wytrwałą pracę i odpowiedzialność.

- Jest to jednostka bardzo dobra, wiemy, że zawsze można na nią liczyć, dlatego cieszę się, że została zwycięzcą plebiscytu. To bardzo dobrzy ludzie – pracowici i skromni, a współpraca z samorządem układa się znakomicie. Zawsze z radością ich odwiedzam – mówi Beata Szczepankowska, burmistrz Chorzel.
Ich prezes Józef Matuszewski, nie krył zadowolenia z dokonania jego druhów.
- W jednostce służy około 30 druhów, jesteśmy wpisani do krajowego systemu ratownictwa. Rocznie wyjeżdżamy do ponad 30 wyjazdów. Cieszymy się z zaszczytnego tytułu. Czekamy na nowy wóz i będziemy świętowali nowy jubileusz – mówi prezes.

Jednostka powstała 1926 roku, została założona przez ówczesnego dziedzica. Obecnym prezesem jest Józef Matuszewski.
- Mieliśmy lata kryzysu, kiedy to straż nie funkcjonowała. Do wsi przeprowadził się Stanisław Jankowski, który przybył ze Szczytna i to on odbudował straż. Zamienił strażnicę drewnianą na murowaną, która nam służy do dziś. Wówczas w 1985 roku jednostka otrzymała wóz strażacki, który służy do dnia dzisiejszego – dodaje prezes.
Jednostka cały czas się doposaża. Pozyskują pieniądze od sponsorów i samorządu. Do krajowego systemu została włączona w 1996 roku.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB