Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

OSP w Zawadkach obchodziło 50- lecie istnienia

2016-07-07 12:10:06 (ost. akt: 2016-07-07 12:14:50)

Podziel się:

Druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadkach w niedzielę 3 lipca obchodzili 50- lecie istnienia jednostki. Z tej okazji w koście parafialnym pw. Chrystusa Zbawiciela odbyła się msza święta, którą odprawił ks. Romuald Ciesielski, proboszcz parafii. Do jednostki w tym dniu przybyło wielu gości, przedstawicieli władz sejmiku województwa mazowieckiego, samorządu powiatowego, gminnego i miejskiego oraz władze zarządu powiatowego OSP. Pogoda spłatała druhom małego figla, część uroczystości odbywała się pod parasolami, później się wypogodziło. Przy tak ważnym jubileuszu nie mogło zabraknąć odznaczeń i nagród. Straż otrzymała od Marszałka Województwa Medal Pro Mazovia, który wręczyła na mszy radna Wiesława Krawczyk. Sztandar OSP otrzymał srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa.

Historia jednostki OSP w Zawadkach rozpoczęła się wiosną 1966 roku. Zrodziła ją potrzeba czynu oraz zabezpieczenia mienia mieszkańców i bezpieczeństwo ich rodzin. Mieszkańcy Zawadek postanowili powołać organizację, która skupiałaby w swoich szeregach najaktywniejszych działaczy i organizowała życie mieszkańców sołectwa. W tym celu wybudowano świetlice, która miała służyć mieszkańcom. Straż powołano do życia 10 grudnia 1966 roku.

W 15 rocznicę powstania jednostki, społeczność ufundowała sztandar dla jednostki. Ważnym wydarzeniem w życiu społeczności był wniosek OSP z 1987 roku, gdzie członkowie wystąpili o powołanie nowego sołectwa , w skład, którego wchodziły dwie wsie: Zawadki i Wadolin. I tak się stało. Utworzono sołectwo Zawadki. Obchodzono kolejne rocznice, a życie mieszkańców kwitło. W 2008 roku odbyło się poświęcenie figury św. Floriana, patrona strażaków, którą ufundowali druhowie z OSP w Zawadkach. Przez te lata bardzo dobrze układa się praca OSP z kołem gospodyń wiejskim. Strażacy oprócz działań statutowych brali udział w wielu zawodach sportowo – pożarniczych, zajmując znaczące miejsca. Należy wspomnieć, że wieloletni prezes OSP w Zawadkach był posłem na sejm z ramienia ruchu ludowego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB