Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Liczby robią wrażenie

2016-07-11 16:12:40 (ost. akt: 2016-07-11 16:14:04)

Podziel się:

Zakończono realizację ogromnego i skomplikowanego projektu infrastrukturalnego realizowanego przez starostwo powiatowe w Przasnyszu, jego jednostki organizacyjne, przy współpracy strategicznych polskich spółek, samorządów, naukowców, drogowców, leśników i wielu innych instytucji i środowisk. Dziś Strefa Gospodarczo-Ekonomiczna w Sierakowie jest jedną z najlepiej przygotowanych stref w Polsce.

Podsumowanie projektu rozpoczęła sesja rady powiatu przasnyskiego, podczas której starosta przasnyski Zenon Szczepankowski wraz z przewodniczącym rady powiatu Markiem Walędziakiem powitał wszystkich przybyłych gości i przedstawił projekt, przebieg jego realizacji i szanse jakie wiążą z nim władze samorządowe i lokalne społeczności wszystkich miast i gmin powiatu. Uczestnicy następnie zapoznali się na miejscu ze strefą w Sierakowie i pasem infrastrukturalno - drogowym Przasnysz - Chorzele, gdzie nastąpiło uroczyste i symbolizujące jedność powiatu przecięcie wstęgi. Następnie wszyscy obejrzeli strefę gospodarczą w Chorzelach, a spotkanie zakończyła uroczystość w auli basenu, gdzie władze powiatu przasnyskiego wraz z władzami Miasta i Gminy Chorzele podziękowały okolicznościowymi statuetkami i specjalnie przygotowanymi monetami, za wszechstronną współpracę, pomoc, umożliwienie realizacji i wreszcie fachowe wykonawstwo tej ogromnej i skomplikowanej inwestycji, bardzo istotnej dla lokalnej społeczności i rozwoju całego powiatu.

Ponad 90 mln zł na infrastrukturę
Całkowita wartość inwestycji to 91 863 605,29 PLN, z czego kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) stanowiła 68 062 369,60 PLN, kwota dofinansowania ze środków budżetu państwa stanowiła 8 040 150,19 PLN, a wkład własny powiatu stanowił 15 761 085,50 PLN.
Jednocześnie i w sposób skoordynowany swoje inwestycje prowadziły w tym obszarze: Polska Grupa Energetyczna - Dystrybucja oraz Polska Spółka Gazownicza. PGE Dystrybucja zbudowała linię wysokiego napięcia i światłowodową, jak również GPZ 110/15 kV, a PSG gazociąg o ciśnieniu średnim – podwyższonym oraz stacje redukcyjne.
Natomiast PKP PLK Siedlce wykonało fragment linii kolejowej nr 35 na odcinku Wielbark – Chorzele, włączając bocznicę kolejową w Chorzelach do ogólnopolskiej sieci kolejowej.

Trochę liczb...
Przasnyska Strefa Gospodarcza w Sierakowie obejmuje powierzchnię 307 ha, podstrefa Chorzele to kolejne 120 ha. Teren uzbrojony jest w niezbędną infrastrukturę techniczną – sieć energetyczną o mocy 14 megawatów, oświetlenie, sieć telekomunikacyjną, kanalizację sanitarną i deszczową, wodociągi, drogi wewnętrzne i dojazdowe, ciągi pieszo-rowerowe i przyłącze gazowe. W skład strefy wchodzi lotnisko biznesowo-turystyczne o powierzchni 107 ha, Specjalna Strefa Ekonomiczna – podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (55 ha) oraz ponad 100 działek o powierzchni od 30 arów do 8 ha przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod działalność produkcyjną, usługową, handlową.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB