środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

90 - lecie OSP w Rostkowie

2016-07-15 11:15:18 (ost. akt: 2016-07-15 11:16:50)

Podziel się:

Jak ogromną rolę odgrywają w społeczeństwie Ochotnicze Straże Pożarne, nikogo przekonywać nie trzeba. Dotyczy to nie tylko bezpieczeństwa mieszkańców, ratownictwa drogowego, ale także działalności prewencyjnej i wszystkich innych aktywności społecznych. Ochotnicy ze Straży Pożarnej w Przasnyszu w niedzielę 10 lipca obchodzili 90-lecie istnienia.

- Każdy jubileusz to czas refleksji, zadumy nad tym co było, co jest i co będzie. Co udało nam się dobrego zrobić? Czy rzeczywiście wykorzystaliśmy dany nam czas? Za nami 90 lat aktywnej strażackiej działalności i niesienia pomocy ludziom w potrzebie. Istotą naszego strażackiego działania są słowa "Służ Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” - mówił Włodzimierz Stolarczyk.

Ochotnicza Straż Pożarna w Rostkowie powstała w 1926 roku. Założycielami byli Piotr Modzelewski, który objął funkcję naczelnika i Kazimierz Czarnowski, który został prezesem. Jako jednostka bojowa posiadła na wyposażeniu toporki, bosaki. Dwa lata później za uzbierane pieniądze kupiono pompę ręczną i dwie beczki. Takie były początki tej wyjątkowej straży pożarnej.

Jednostka przez lata rozwijała się. Decyzją Komendanta Głównego 20 września 2004 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego oraz otrzymała nowy samochód. Dwa lata później rozbudowano remizę i zbudowano nowy garaż dla samochodów bojowych.
Obecny skład zarządu to Włodzimierz Stolarczyk – prezes, Marek Jakóbiak- naczelnik, Stanisław Amenda- z-ca naczelnika, Włodzimierz Achciński- skarbnik, Tomasz Świgoński, sekretarz, Bartosz Jakóbiak, gospodarz. Członkiem zarządu został Czesław Kowalczyk.

Jednostka od marszałka otrzymała specjalną nagrodę Pro Mazovia, którą w imieniu marszałka wręczyła Wiesława Krawczyk. Uroczystość uświetniła Orkiestra działająca w Chorzelach. Nie zabrakło przedstawicieli samorządu powiatowego, gminnego oraz władz zarządu OSP i władz powiatowych PSP.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB