Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Uważajcie na barszcz Sosnowskiego!

2016-07-21 12:17:46 (ost. akt: 2016-07-21 12:20:56)

Podziel się:

Otrzymaliśmy zgłoszenie, iż w granicach administracyjnych miasta Przasnysz zauważono barszcz Sosnowskiego. Według mieszkanki miasta rośnie on przy ul. Królewieckiej zaraz obok ścieżki rowerowej. Sprawa została już zgłoszona w Urzędzie Miasta, z którego niemalże natychmiast został wysłany specjalista w celu rozpoznania rośliny. Na szczęście okazało się, że nie jest to barszcz Sosnowskiego. Mimo to zawsze warto być czujnym, aby nigdy nie doszło do tragedii.

Barszcz Sosnowskiego, nazywany również „Zemstą Stalina”, to roślina inwazyjna, pochodząca z dalekiego Kaukazu. W Polsce występuje coraz liczniej, a według badań naukowców z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie nie ma już ani jednego województwa, w którym roślina ta by nie występowała. Barszcz Sosnowskiego zawiera m. in. furanokumaryny, które chronią go przed patogenami i owadami, ale jednocześnie stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Olejek z tej rośliny w kontakcie ze skórą człowieka wywołuje silną reakcję porównywalną z poparzeniami – powoduje obumieranie komórek. Intensywność tej reakcji zależy od tego jaka jest akurat pogoda, ponieważ promienie UV wzmacniają działanie olejku z barszczu Sosnowskiego, a więc im bardziej słoneczny dzień tym rozleglejsze będzie poparzenie. Roślina ta stwarza zagrożenie nie tylko w bezpośrednim kontakcie ze skórą, ale również poprzez powietrze. Upalne, wilgotne dni sprzyjają rozprzestrzenianiu się olejku w wdychanym powietrzu, a więc jeśli ktoś przechodzi w niedalekiej odległości od tej rośliny może nabawić się bólu i zawrotów głowy oraz nudności.
Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to bylina:
o łodygach dętych (pustych w środku), podłużnie bruzdowanych, pokrytych w dolnej części fioletowymi plamkami,
dorastająca w ciągu jednego sezonu do 4 - 5 metrów wysokości,
z białymi, drobnymi kwiatami zebranymi w gigantyczny (o średnicy ok. 50 cm) baldach złożony (kształt parasolki),
dużych liściach (ok. 150 cm średnicy), które są skrętolegle ułożone na łodydze.
Barszcz Sosnowskiego swoim wyglądem przypomina trochę koper, lecz jest znacznie większy (dorasta nawet do 4m wysokości), a jego kwiaty mają białe ubarwienie. Można go również pomylić z barszczem zwyczajnym, który w Polsce jest bardzo powszechny. W tym przypadku również podstawą rozpoznania są gabaryty rośliny. Barszcz zwyczajny jest niższy, a jego kwiaty są rzadziej rozmieszczone na łodydze niż w przypadku barszczu Sosnowskiego.

Co zrobić, jeśli dojdzie do poparzenia?
Jeśli mieliśmy bezpośredni kontakt z tzw. „Zemstą Stalina” pierwsze objawy poparzenia pojawią się już kilkanaście minut później. Największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin po oparzeniu. Symptomy mogą się nasilać nawet w ciągu całej doby. W zależności od stopnia poparzenia mogą się pojawić pęcherze ropne a nawet głębokie rany. Jeżeli skóra miała styczność z rośliną, lecz nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy jak najszybciej przemyć to miejsce letnią wodą z mydłem, a następnie unikać słońca przez minimum 48 godzin. W przypadku wystąpienia objawów, również trzeba skryć się przed promieniami słonecznymi na dwie doby, ale także udać się do lekarza. Niektóre osoby mogą być uczulone na barszcz Sosnowskiego. Czekając na pomoc medyczną można zażyć preparat zawierający wapń, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze ropne, ale nie doszło do ich rozerwania można posmarować poparzone miejsce maścią/kremem kortykosteriodowym.

Gdy zobaczysz barszcz Sosnowskiego zareaguj - zgłoś to!
Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie od 2003 roku zajmuje się inwentaryzacją i monitoringiem stanowisk barszczu Sosnowskiego zlokalizowanych głównie w Północno-Wschodniej Polsce. Od 2011 roku pracownia prowadzi serwis barszcz.edu.pl, obejmujący bazy i mapy stanowisk występowania barszczu Sosnowskiego, do którego można zgłaszać informacje o występowaniu nowych stanowisk tej agresywnej rośliny. W Polsce barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Barszcz Sosnowskiego stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Jeżeli go zauważysz drogi czytelniku, zareaguj i zgłoś to do Urzędu Miasta.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB