Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Senior stracił 10 tysięcy złotych!

2016-07-22 10:26:15 (ost. akt: 2016-07-22 10:29:37)

Podziel się:

Metoda na wnuczka najwyraźniej znudziła się naciągaczom. Tym razem ofiarą oszustów padł 76-letni emeryt z Przasnysza. Naciągacz zadzwonił do niego i podał się za funkcjonariusza policji. Ten zaufał oszustowi i stracił 10 tysięcy złotych.

Mimo wielu ostrzeżeń i informowania o tego typu oszustwach, nadal zdarzają się przypadki okradania osób starszych przez oszustów podszywających się pod różne osoby.

14 lipca przasnyska policja otrzymała zgłoszenie o dokonaniu przestępstwa. 76-letni mieszkaniec Przasnysza poinformował policjantów o naciągaczu, który podszywa się pod funkcjonariusza policji prowadzącego śledztwo w sprawie oszustów okradających osoby starsze. Fałszywy policjant powiedział emerytowi, że zgłosi się do niego pewna osoba. Kazał przekazać temu człowiekowi pieniądze. Miał to być dowód na dokonanie przestępstwa i wtedy można było zatrzymać naciągacza. Podczas rozmowy, aby uwiarygodnić swoje intencje, fałszywy funkcjonariusz zaproponował wykonanie telefonu pod numer 0997 i potwierdzenie, iż takie czynności są aktualnie prowadzone. Senior powierzył pieniądze naciągaczowi, ufając, że uczestniczy w zatrzymaniu groźnego przestępcy. Wcześniej zaciągnął kredyt w banku na 10 tysięcy złotych, aby umożliwić „zatrzymanie”.

Tego dnia podobne telefony otrzymało kilku innych seniorów z Przasnysza, ci jednak nie dali się nabrać.
Funkcjonariusz policji, będąc w ubraniu cywilnym, podczas wykonywania swoich obowiązków, powinien się wylegitymować w taki sposób, żeby osoba legitymująca mogła bez problemu odczytać z niej dane. Przasnyska policja informuje, że jeśli dojdzie do zatrzymania jakiejś własności, policjant ma obowiązek wystawić pokwitowanie, zawierające spis zatrzymanych rzeczy oraz podpis osoby, która je przyjęła. Jeśli czyjeś zachowanie budzi nasze wątpliwości należy zadzwonić pod numer alarmowy 997 lub 112 i sprawdzić, czy naprawdę prowadzone są jakieś czynności w naszej okolicy, a dany funkcjonariusz w ogóle istnieje. Warto przekazać tę informację swoim rodzicom, dziadkom, aby przestrzec ich przed oszustami i zapobiec ewentualnym stratom materialnym.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB