Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Dopalacze! Zgłoszono dwa przypadki

2016-07-30 11:02:14 (ost. akt: 2016-07-30 11:04:55)

Podziel się:

Do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej wpłynęły dwa zgłoszenia zatruć „dopalaczami”. Wydawać się może, że na terenie powiatu przasnyskiego problem nie występował.

Środki zastępcze zwane potocznie „dopalaczami” są to produkty zawierające co najmniej jedną nową substancję psychoaktywną lub inną substancję o podobnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, które mogą być użyte zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej.

W 2015 r. po uzyskaniu informacji z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu o wprowadzaniu do obrotu środków zastępczych przez osobę fizyczną. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przasnyszu wszczął postępowanie z urzędu w sprawie wymierzenia kary pieniężnej. Wprowadzane na rynek modyfikowane substancje psychoaktywne lub inne substancje o podobnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy stanowią niezidentyfikowaną i niejednorodną grupę produktów o trudnym do przewidzenia rzeczywistym efekcie działania. Zawarte w środkach zastępczych substancje stanowią niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia, z uwagi na szereg działań niepożądanych. Wprowadzanie do obrotu lub wytwarzanie środków zastępczych jest w Polsce nielegalne. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w przypadku uzasadnionego podejrzenia zagrożenia życia lub zdrowia ludzi po użyciu środków zastępczych, posiada uprawnienia do wycofania tego typu produktów, nakazania zaprzestania działalności obiektów służących do ich wytwarzania lub wprowadzania oraz wymierzenia kary pieniężnej w wysokości od 20 000 zł do 1 000 000 zł.
W zakresie egzekwowania zakazu wprowadzania do obrotu środków zastępczych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przasnyszu współpracował z Policją i służbą zdrowia. Współpraca z placówkami służby zdrowia polegała na przekazywaniu informacji dotyczących zatruć środkami zastępczymi, co ma na celu uzyskanie danych dotyczących rozpoznania rynku substancji psychoaktywnych na terenie powiatu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB