Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Emocje jak na prawdziwym froncie

2016-08-09 12:41:18 (ost. akt: 2016-08-09 12:54:38)

Podziel się:

Taki dzień w gminie Czernice Borowe jest tylko raz w roku. Po raz kolejny dla mieszkańców gminy i okolic otworzyły się historyczne podwoje regionu - na polance nieopodal dworku chojnowskiego cofnął się czas.

Takie atrakcje możliwe są tylko podczas pikniku historycznego Szlakiem Frontu Wschodniego w Chojnowie. Dzięki rekonstrukcji wydarzeń mieszkańcy okolic mogli poznać jeden z krwawszych epizodów 1915 roku i nie tylko. Swoje podwoje otworzyło również muzeum zlokalizowane w dworku w Chojnowie, w którym dostępne były dioramy. - To było ciekawe doświadczenie ze względu na to, że każdy mógł poczuć się jak żołnierz w okopach na polu walki. Przeprowadzić rozmowę telefoniczną na linii frontu, dotknąć broni. - relacjonuje jeden z uczestników pikniku. Przez dwa dni w Chojnowie przy zabytkowym dworze odbywały się różne rekonstrukcje. Każdy mógł zwiedzić obozy grup rekonstrukcyjnych, dotknąć oryginalnego munduru czy broni. Ciekawostką był również bal retro w plenerze dla uczestników pikniku. We dworze mieszkańcy mogli spotkać się z ciekawymi osobami takimi jak Maria Weronika Kmoch, która przybliżyła swoją publikację o kapliczkach w Jednorożcu, a także spotkanie z ks. Rafałem Figlem.

Rekonstrukcje miały pokazać widzom, jak morderczego wysiłku musiały dokonać obie strony na linii frontu wschodniego. Najcięższe boje stoczono między 18 a 26 lutym 1915 roku (jako tzw. "Operacja Przasnyska") i 13-14 sierpnia 1915 roku, określana jako II Bitwa Przasnyska. W czasie bitwy lutowej Przasnysz ucierpiał najbardziej. W wyniku morderczej walki przechodził z rąk do rąk. Tu doszło też do pierwszego sukcesu pojazdu pancernego Russo-Bałt, który pod Przasnyszem skutecznie przełamał linie frontu. Odtworzony pojazd można było zobaczyć na żywo na polu bitwy. Straty po obu stronach były ogromne - 105 tysięcy zabitych i rannych żołnierzy, doszczętnie zniszczone miasto. To wszystko w czasie 18 godzin walki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB