Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Jak bronić się przed fałszywymi policjantami?

2016-08-18 11:57:00 (ost. akt: 2016-08-18 11:55:41)

Podziel się:

"Okazują legitymacje bardzo podobne do policyjnych: z logo policji, w czarnej skóropodobnej okładce, z policyjną „blachą”. Posługują się również dokumentami przypominającymi prokuratorski nakaz przeszukania."

Coraz częściej na terenie województwa mazowieckiego dochodzi do kradzieży z udziałem fałszywych policjantów. Mężczyźni oraz kobiety, ubrani 'po cywilnemu' informują, że pochodzą z odległej jednostki. Poruszają się nieoznakowanym samochodem. Pod pretekstem prowadzenia czynności w związku z przestępstwem dokonanym przez dalekiego członka rodziny, informują o konieczności przeszukania mieszkania. Przedstawiają fałszywe odznaki, łudząco podobne do prawdziwych. Aby uniknąć pomyłki należy dokładnie sprawdzić odznakę i zweryfikować dane funkcjonariusza. Używają również dokumentów przypominających prokuratorski nakaz przeszukania. Na podstawie tych dokumentów żądają wydania pieniędzy i kosztowności. Następnie spisują listę zarekwirowanych przedmiotów na druku przypominającym protokół przeszukania, jednak poszkodowany nie otrzymuje od oszustów żadnego potwierdzenia. Fałszywi funkcjonariusze pobieżnie przeszukują mieszkanie, zabierają pieniądze oraz kosztowności i odjeżdżają.
Przasnyska policja informuje, że policjant w cywilnym ubraniu podczas wykonywanej interwencji jest zobowiązany przedstawić się i pokazać legitymację służbową w taki sposób aby można było odczytać zawarte w niej dane. W przypadku zatrzymania rzeczy policjant powinien zostawić pokwitowanie zawierające wykaz zatrzymanych rzeczy i informacje przez kogo zostały zatrzymane.
W razie wątpliwości nie wahajmy się sięgnąć po telefon i zadzwonić do najbliższej jednostki policji.
Jak precyzuje Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu:
"Autentyczny policjant nie"obrazi się" na osobę, która postanowi sprawdzić autentyczność danych i np.telefonicznie skontaktuje się z jednostką policji , w której funkcjonariusz pracuje. "Fałszywy" liczy na zaskoczenie i stres człowieka ,zależy mu na czasie i będzie unikał konfrontacji. Nasze działania lub zaniechania mają duży wpływ na dalszy ciąg wydarzeń."

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB