Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Nowe instrumenty dla uczniów

2016-08-20 08:00:00 (ost. akt: 2016-08-19 11:38:11)

Podziel się:

Szkoła Muzyczna I stopnia w Przasnyszu wzbogaci się o nowe instrumenty. Powód? Placówka z roku na rok się rozwija, o czym świadczy większy nabór. Marzeniem dyrektora jest utworzenie klasy fortepianu.

Przed nowym rokiem szkolnym Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, które jest organem prowadzącym szkoły, przygotowuje się do dużych zakupów. Przede wszystkim placówce potrzebne są nowe instrumenty. - Planujemy kupić skrzypce, wiolonczele, a także instrumenty perkusyjne. W przypadku perkusji planujemy zakup instrumentów przewidywanych przez program klas pierwszych; są to instrumenty bardzo kosztowne i planujemy kompletować instrumentarium perkusyjne przez kilka lat - w miarę wynikających potrzeb – mówi rzecznik starostwa Sławomir Czaplicki.
W tym roku starostwo zamierza skompletować kilka różnej wielkości werbli, ksylofon, wibrafon, a także dzwonki orkiestrowe oraz zestaw perkusyjny, którego brak najbardziej doskwierał szkolnej orkiestrze w ubiegłym roku. - Nie podjęliśmy się zakupu, zachowując ostrożność, która jest bardzo wskazana przy wydawaniu pieniędzy. Dlatego też z racji chęci uzyskania jak najlepszych ofert, wolelibyśmy się wstrzymać ze wszystkimi szczegółami – mówi Sławomir Czaplicki.

100 uczniów – dwa razy tyle co na początku

Planowane jest uzupełnienie istniejących już klas instrumentów, co wynika z racji naboru. Od września szkoła będzie liczyła prawie stu uczniów, co stawia ją na równi z placówkami funkcjonującymi w Ciechanowie, Działdowie, czy nawet szkołami pierwszego stopnia działającymi w Warszawie. Szkoła muzyczna powstała w Przasnyszu rok temu. Tymczasem nabór zwiększył się dwukrotnie.
- Wśród przyjętych osób - podobnie jak w roku ubiegłym niemalże w stu procentach znajdujemy młodzież, która swoje przygody z muzyką zaczęła już dużo wcześniej za pośrednictwem ogniska muzycznego, ośrodków kultury, orkiestr dętych oraz przyparafialnych inicjatyw muzycznych. Bardzo cieszą nas również uczniowie, którzy muzykę wynieśli ze swoich domów, w których - co nie tak znowu oczywiste w dzisiejszych czasach - rodzinne muzykowanie jest jedną z form rodzinnego spędzania czasu - mówi Czaplicki.

Myślą o klasie kontrabasu

W chwili obecnej w szkole funkcjonują następujące specjalności: flet, klarnet, saksofon, waltornia, trąbka, puzon, tuba, skrzypce, wiolonczela, gitara, perkusja. Do tego może dojdzie także klasa kontrabasu. - Jest to instrument bardzo uniwersalny, który odnaleźć się może zarówno "na salonach" zespołów kameralnych, czy scenach orkiestry symfonicznej, jak i w zespołach jazzowych, rozrywkowych, a nawet w wielkich orkiestrach dętych – dodaje Sławomir Czaplicki. Zwraca uwagę, że dzięki nauce gry na kontrabasie, uczniowi łatwiej będzie przyswoić grę na gitarze basowej, dzięki identycznemu układowi strun.
- Do pełnego składu orkiestrowego zostanie nam wtedy jedynie altówka, obój i fagot, ale z racji specyfiki szkoły muzycznej I stopnia, a także ogromnego kosztu zakupu raczej nieprędko je nabędziemy - dodaje dyrektor Artur Żuchowski. Nie wyklucza jednak rozszerzenia profilu szkoły o te instrumenty w przyszłości.

Marzeniem fortepian

Największą bolączką szkoły pozostaje nadal klasa fortepianu – jej utworzenie jest bowiem bardzo kosztowne. W chwili obecnej powiat przasnyski posiada jeden fortepian dość dobrej klasy, ale znajduje się on w miejskim domu kultury i korzystają z niego muzycy podczas wielu wydarzeń kulturalnych.
- Byłoby ogromną niegodziwością z naszej strony zabrać go z Miejskiego Domu Kultury i zamknąć go w małej ciasnej salce, w której służyłby jedynie do ćwiczeń i prowadzenia zajęć. Poza tym chcąc utworzyć klasę fortepianu, tych instrumentów i sal do ćwiczeń udostępnianych uczniom musi być więcej niż jedna, czy dwie. Pianino jest pewnym substytutem fortepianu, ale dla prawidłowego rozwoju ucznia kontakt z prawdziwym, przynajmniej średniej klasy fortepianem, jest niezbędny – mówi Sławomir Czaplicki

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB