Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Nowe miejsca pracy w strefie gospodarczej

2016-08-23 09:54:17 (ost. akt: 2016-08-23 10:03:33)

Podziel się:

Specjalna Strefa Gospodarcza w Sierakowie ciągle się zmienia, a na jej powierzchni przybywa nowych przedsiębiorstw. To również nowe miejsca pracy. Jak one wpływają na rynek pracy w powiecie przasnyskim i czy go zmieniają?

Każde miejsce pracy w powiecie przasnyskim jest na przysłowiową wagę złota. Takie było główne założenie powstania strefy gospodarczej w Przasnyszu, która miała pobudzić przedsiębiorczość, a w efekcie stworzyć nowe miejsca pracy.
- W 2015 r pracodawcy prowadzący działalność w strefie gospodarczej zgłosili 25 ofert pracy na stanowiska sprzedawca, magazynier diagnosta spedytor, robotnik placowy. U dwóch pracodawców zorganizowaliśmy staże dla trzech osób, u kolejnych dwóch wyposażyliśmy 14 stanowisk pracy, a 3 pracodawcom dofinansowaliśmy zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych dla 5 osób. Pozostałe 3 oferty pracy były zgłoszone bez naszego dofinansowania - informuje Jadwiga Żuber, dyrektor PUP w Przasnyszu.
Jak podkreślił wicestarosta Antoni Tybuchowski, same dane statystyczne nie mogą być miernikiem strefy dla tej kwestii. - Zakłady rekrutowały również poza pośrednictwem urzędu pracy – tłumaczy.
- Oferty pracy, które były realizowane prze PUP, to oferty pracy na stanowiska niższego szczebla. Czy powstałe miejsca pracy to dużo, czy mało, trudno jednoznacznie stwierdzić – dodaje.

Przygotowują dokumentację na działalność
Działki w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej wykupiło już 32 przedsiębiorców. Dwanaście firm już działa, a kolejne 20 przygotowuje dokumentację i niezbędne do uruchomienia działalności i budowy zezwolenia.
- Przedsiębiorcy chcący skorzystać z unijnych dotacji na rozwój swoich firm oczekują również na uruchomienie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Obecnie funkcjonujące firmy generują również w kooperacji około 195 miejsc pracy. Zarówno te przeniesione z innych lokalizacji na teren strefy, jak i zupełnie nowe, co potwierdza chociażby 25 nowych ofert pracy tylko od już funkcjonujących 12 firm. Dwadzieścia firm przygotowuje się do inwestycji, a z kolejnymi prowadzimy rozmowy. Są wśród nich również więksi pracodawcy. Strefa rozwija się więc w niezłym tempie i daje miejsca pracy - informuje Sławomir Czaplicki.

Na efekty trzeba czekać
Oczywiście bardzo istotna jest tu działalność na rzecz pracodawców i przedsiębiorców Powiatowego Urzędu Pracy, który wspiera różnymi programami, szkoleniami, nowymi formami zatrudnienia, wyposaża stanowiska pracy, czy daje staże, które zdecydowanie odciążają finansowo pracodawców chociażby na pewien czas. Jednak na prawdziwie wymierne efekty działania strefy gospodarczej trzeba poczekać aż przedsiębiorstwa zaczną w pełni funkcjonować, wtedy z pewnością mieszkańcy odczują wzrost ofert pracy i zainteresowania rynkiem pracownika.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB