środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Staże i bony dla bezrobotnych

2016-08-27 12:00:00 (ost. akt: 2016-08-26 11:50:34)

Podziel się:

Jak pokazują badania i wskaźniki bezrobocia, dużą grupę bezrobotnych w powiecie przasnyskim stanowią osoby młode. Powiatowy Urząd Pracy w Przasnyszu dysponuje różnymi formami aktywizacji młodych osób. Jedną z takich form są staże.

- Jedną z form, dzięki której młody człowiek nabywa praktyczne umiejętności do wykonywania zadań w miejscu pracy bez nawiązywania z pracodawcą stosunku pracy są staże - mówi Jadwiga Żuber z PUP w Przasnyszu.
W ubiegłym roku staże zorganizowano dla 165 osób, w tym dla 115 kobiet. Efektywność po stażu na koniec grudnia 2015 roku wyniosła 92,21% co oznacza, że 142 osoby po zakończeniu stażu uzyskały zatrudnienie – informuje dyrektor.
Ciekawą formą zatrudnienia jest bon stażowy - to instrument aktywizacji bezrobotnych do 30. roku życia.
- Osoby są kierowane na staż 6 - miesięczny o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego. W ramach bonu finansowane są koszty przejazdu w formie ryczałtu w wysokości 100 zł miesięcznie. Pracodawca, który zatrudni bezrobotnego, nagradzany jest przez deklarowany okres premią 1500 złotych. Do tej pory nie przyznano ani jednego bonu stażowego – informuje Jadwiga Żuber z PUP w Przasnyszu.

Wsparcie przez domy
Przyznano za to 11 osobom bon zatrudnieniowy. Takie bony przyznawane są osobom, których pracodawca znaleziony przez bezrobotnego zatrudni na 18 miesięcy.
- W ramach bonu zatrudnieniowego pracodawca otrzymuje refundację kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwszych 12 miesięcy- dodaje Jadwiga Żuber.
Osoby bezrobotne mogą również skorzystać z bonu na zasiedlenie, który został przyznany 17 osobom.
- Bon przyznawany jest na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności zarobkowej lub działlności gospodarczej w odległosci 80 km od dotychczasowego zamieszkania lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza łącznie 3 h dziennie – mówi dyrektor PUP.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB