środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Chętni na mechanika, na ekonomię nie bardzo

2016-08-27 12:00:00 (ost. akt: 2016-08-26 11:53:58)

Podziel się:

"Rynek pracy jest bardzo wymagajacy. Przy tym każdego roku szkoły i uczelnie wyższe wypuszczają na rynek rzesze absolwentów, którzy nie potrafią odnaleźć się na rynku pracy" - mówi Andrzej Brocki, dyrektor największej w powiecie szkoły zawodowej. Rozmawiamy z nim o kierunkach kształcenia i perspektywach na pracę.

- Wśród uczniów gimnazjum obserwujemy niesłabnące zainteresowanie pobieraniem nauki w klasach technikum informatycznego, rolniczego, gastronomicznego i samochodowego. Natomiast ze względu na brak zainteresowanych wygaszeniu uległy kierunki takie jak: technik hotelarz, technik agrobiznesu, technik handlowiec. Coraz mniejszą popularnością cieszy się również obecnie technikum ekonomiczne - mówi Andrzej Brocki, dyrektor ZSP w Przasnyszu.

W nadchodzącym roku szkolnym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu młodzież może uczyć się zawodu w technikum bądź w szkole zasadniczej. W przypadku technikum są to klasy: technik informatyk, technik rolnik, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych. W przypadku szkoły zasadniczej są to kierunki mechanik pojazdów samochodowych i kucharz. Kierunki kształcenia są proponowane absolwentom gimnazjum po analizie zapotrzebowania rynku pracy oraz możliwości szkoły wynikających z bazy dydaktycznej.

- Decydujące znaczenie mają jednak preferencje absolwentów gimnazjum. Jeżeli są chętni do kształcenia w danym typie szkoły, wtedy powstają konkretne klasy. Rzadziej niż w technikum wybierana jest nauka w szkole zasadniczej. Niesłabnącym od lat powodzeniem cieszy się tu kierunek mechanik pojazdów samochodowych. Natomiast atrakcyjna wydawałoby się na dzisiejsze czasy oferta kształcenia w zawodzie technolog robót wykończeniowych w budownictwie, nie znalazła chętnych - tłumaczy dyrektor Andrzej Brocki.
Uczniowie praktyczną naukę zawodu pobierają uczniowie w warsztatach szkolnych przy ul. Gdańskiej oraz pracowniach gastronomicznych i informatycznych w budynkach szkoły przy ul. Mazowieckiej i Sadowej. W cyklu kształcenia przewidziane są również praktyki zawodowe odbywane w konkretnych zakładach i instytucjach.

- Większość uczniów pobierających naukę w ZSP przystępuje do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe i zdaje je z dobrym wynikiem. Osoby te z reguły znajdują pracę w wyuczonym zawodzie, choć niekoniecznie na lokalnym rynku pracy, a nie rzadko robią błyskotliwą karierę zawodową. Pomimo tego oraz pomimo zakrojonej na szeroką skalę akcji promocyjnej szkolnictwa zawodowego prowadzonej przez szkołę nie obserwujemy zwiększonego zainteresowania tym typem kształcenia. Wydaje się iż nauka w liceum ogólnokształcącym dla wielu gimnazjalistów jest nadal bardziej atrakcyjna- podsumowuje dyrektor Brocki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB