Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Przasnyszanie wzięli udział w rekonstrukcji odbicia Białegostoku

2016-09-02 09:28:11 (ost. akt: 2016-09-02 09:28:20)

Podziel się:

GRH 14 PSS z Przasnysza wyruszyła do Białegostoku, by wziąć udział w inscenizacji odbicia Białegostoku z rąk bolszewików. Walki między resztkami wycofujących się oddziałów 16 Armii RFSRR a 1 Pułkiem Piechoty Legionów były największą akcją militarną w dziejach Białegostoku.

- Białostocka bitwa była ostatnim okresem walk "Operacji Warszawskiej", która dała wygraną Polski z bolszewikami. W bitwie o Białystok 1 ppLeg. pod dowództwem płk. Stefana Dąb - Biernackiego bohatersko prowadził walki uliczne z sowietami. Duży wpływ na morale polskich żołnierzy miała ogromna pomoc mieszkańców Białegostoku, którzy prócz zaopatrzenia żołnierzy w żywność, brali czynny udział w walce – relacjonuje Mariusz Maciaszczyk.

Walkę Białostocką upamiętnia pomnik przy ul. Zwycięstwa z lat 30 ubiegłego wieku.
- Pomnik zlokalizowany jest w miejscu jednego ze starć. W centrum miasta biegnie ulica Józefa Mariańskiego - dowódcy 1 batalionu 1 ppLeg, który poległ od kul karabinu maszynowego w momencie podrywania do kontrataku swoich żołnierzy. W walkach o Białystok uczestniczył również słynny Emil Fieldorf "NIL". Bitwa białostocka została upamiętniona po 1990 r. na jednej z tablic pól bitewnych na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem "BIAŁYSTOK 22 i 30 VIII 1920"- tłumaczy Mariusz Maciaszczyk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB