Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Gmina Chorzele uczci pamięć poległych

2016-09-05 11:24:27 (ost. akt: 2016-09-05 11:26:06)

Podziel się:

Gmina Chorzele planuje uczcić pamięć siedmiu „strzelców” spoczywających na cmentarzu parafialnym w Chorzelach. Zostali oni zamordowani przez Niemców w 1941 roku. Dla zachowania ich w pamięci dla obecnych i przyszłych pokoleń, powstał pomysł stworzenia wyjątkowego pomnika upamiętniający historię siedmiu „strzelców”.

Historia ich śmierci jest niektórym znana, jednak gmina stara się aby przyszłe pokolenia wiedziały coraz więcej na temat historii Chorzel i osób niegdyś zamieszkujących nasze tereny. Dlatego też 11 września odbędzie się uroczystość, na którą zostaną zaproszeni mieszkańcy gminy. Wszystko po to, by uczcić pamięć poległych. Przypomnijmy ich historię.

W ramach uroczystości odbędzie się polowa msza święta z udziałem wojskowej asysty honorowej i trębacza. Msza święta sprawowana będzie przez księdza kanonika Stanisława Dziękiewicza na cmentarzu parafialnym w Chorzelach. Podczas uroczystości odbędzie się m.in. uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika bohaterów siedmiu „strzelców”. Uczestnikami uroczystości będą przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, środowisk kombatanckich, szkół z terenu gminy Chorzele oraz mieszkańcy. Zebrani poznają historię pomordowanych. Nie zabraknie także Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Chorzel.

Krótka historia
Młodzi mężczyźni znali się doskonale. Każdy z nich był młody i pełen życia. W 1941 roku mężczyźni działali w tajnej organizacji „Strzelec”, w której przygotowywano ich do walki z okupantem. Do organizacji należała w tamtym okresie większość młodzieży z Chorzel. Zadaniem grupy była walka o honor i szlachetność narodu. Organizacja w Chorzelach przeżyła ogromny wstrząs, kiedy to jeden z kolegów o nazwisku Kruppa, przekazał listę uczestników żandarmom. Znany był on jako syn aptekarza. Rodzice chłopca byli w stopniu kapitana i członkami AK na terenie powiatu przasnyskiego. Prawdopodobną przyczyną zdrady kolegów był zawód miłosny. Osoby wskazane przez Kruppę zostały zabrane nocą z domów i przeprowadzone do budynku żandarmerii w Chorzelach (położony przy ul. Grunwaldzkiej). Wiadomość o zabieraniu „Strzelców” została przekazywana do sąsiadujących domów, aby ustrzec innych przed wyprowadzeniem. Tragicznej, wrześniowej nocy, żandarmi zabrali siedmiu młodych mężczyzn, którzy po przesłuchaniach w Chorzelach, zostali przewiezieni do Działdowa. Tam ich zamordowano. Zamordowani zostali: Edward Czaplicki (21 lat), Czesław Dańkowski (22 lata), Jan Ferenc (23 lata), Mieczysław Kobyliński (27 lat), Czesław Kosielski (24 lata), Jan Szczepkowski (22 lata), Marian Sztukiert (22 lata). Na cmentarzu parafialnym w Chorzelach znajduje się granitowa tablica upamiętniająca śmierć młodych mężczyzn. Gmina planuje wzbogacenie tego miejsca dodatkowymi elementami, tak aby z jeszcze większym szacunkiem uczcić pamięć pomordowanych i zachować pamięć o nich dla przyszłych pokoleń. Wyjątkowy projekt pomnika realizuje artysta, który poprzez wykonaną pracę skłoni ludzi do refleksji i zadumy. Dzięki temu za kilkadziesiąt lat, młodzi ludzie odwiedzający cmentarz, będą mogli na chwilę zatrzymać się nad grobem i poznać historię sprzed wielu lat. Historię, która nie może być zapomniana.
Fot. Obok dotychczasowych płyt nagrobnych gmina planuje wykonać pomnik upamiętniający pomordowanych członków organizacji "Strzelec"

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB