Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Polsko – Litewska wymiana

2016-09-06 10:23:52 (ost. akt: 2016-09-06 10:45:45)

Podziel się:

Do wyjątkowej wymiany międzynarodowej doszło na terenie gminy Krasne w niewielkiej miejscowości Kraski Ślesice. Na kilka dni zamieniła się ona w multikulturową osadę, gdzie słychać było co najmniej trzy języki.

- Dla nas to dzień niezwykły. Ponieważ kończy się wymiana polsko - litewska. Nasi goście z Litwy przyjechali do nas 21 sierpnia i już w piątek 26 od nas odjeżdżają. Chcemy pożegnać ich po polsku - mówi organizatorka. Trzy lata temu zakończył się inny projekt polsko – litewski organizowany dla osób starszych. - Wówczas zakochaliśmy się w Litwie razem z moim przyjacielem Sławomirem, który pracuje na Litwie. Postanowiliśmy, że będziemy kontynuować idę spotkań – mówi Renata Żmiejewska, organizatorka wymiany.

Na gości z Litwy czekało dużo atrakcji. Jedną z nich była wizyta w parlamencie. Umozliwiła ją Anna Cicholska.
- Dla naszych gości było to spore przeżycie, bo mogli zobaczyć, jak wygląda parlament, jaka jest jego struktura - wyjaśnia Renata Żmiejewska.
Te wyjątkowe popołudnie i wieczór obfitowały w wiele atrakcji i wielu gości. Przybył wicestarosta Antoni Tybuchowski, sekretarz Urzędu Gminy Krasne Jan Wołosz.
- Zaprezentowała się grupa Mali Karniewiacy, którzy pokazali fragment naszej kultury. Odbył się również wspólny występ polsko – litewski, gdzie dzieci zatańczyły poloneza. Uczestniczyły wielu warsztatach, w zajęciach karate – mówi pani Renata.
Mała miejscowość w gminie Krasne zamieniła się na parę dni w multikulturową osadę, w której można było usłyszeć co najmniej trzy języki: polski, angielski i litewski. Jednak nikt nie miał większych problemów z komunikacją. Podkreślają to sami goście.

- Widzimy się już kolejny raz to komunikacja jest dużo łatwiejsza. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wymiana się udała. Dało się zauważyć, że wszyscy się wzajemnie o siebie troszczą. Bardzo podobała nam się wycieczka do stolicy. Zachwyceni jesteśmy zabytkami, zwłaszcza kościołami. Sporo emocji przyniosło Centrum Nauki Kopernik, byliśmy pod dużym wrażeniem - opowiada.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB