Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Święty Roch powrócił!

2016-09-13 14:05:39 (ost. akt: 2016-09-13 14:06:00)

Podziel się:

W Krzynowłodze Wielkiej ponownie stanęła figura św. Rocha. Zastanawiam się, czy datę wybrano przypadkowo. Tego dnia obchodzone jest wspomnienie św. Rozalii, która wraz ze św. Rochem chroni od zarazy.

Figura św. Rocha stała na rozstaju dróg: głównej przez wieś i prowadzącej w stronę Bogdan Wielkich, na polu państwa Rykowskich. Pochodziła zapewne z I poł. XIX w. Święty ubrany był w strój pielgrzyma, miał manierkę u pasa i ręce złożone do modlitwy. Rzeźbę, która w latach 80. XX w. była już bardzo zniszczona, ustawiono na słupie. Po przewróceniu świątka (ok. 2005–2006 r.) Krystyna Kłoczowska z Bogdan Wielkich poprosiła miejscowego proboszcza o opiekę nad figurą. Umieszczono ją na strychu kościoła w Krzynowłodze Wielkiej.
W 2015 r. Jan Maria Kłoczowski wraz ze stryjem, dominikaninem o. Janem Andrzejem Kłoczowskim, przewieźli figurę do dworu w Bogdanach Wielkich. Tam czekała na dalszy obrót sprawy. Po konsultacji z konserwatorem zabytków, Elżbietą Olejak oraz Barbarą Kalinowską, wicedyrektorem Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zdecydowano, że stara figura pozostanie w dworze.
W niedzielę 4 września odbyło się poświęcenie nowej figury. Wyglądem nawiązuje do poprzednika: święty ubrany jest w strój pielgrzyma, u pasa ma różaniec i mieszek, obok laskę, a ręce złożone do modlitwy. Figurę wykonał Józef Bacławski z Łysych, najpopularniejszy rzeźbiarz na Kurpiach. Pracę zleciła Czesława Kaczyńska, wybitna twórczyni ludowa, organizatorka corocznych warsztatów etnograficznych „Ginące Zawody” w Kadzidle. Sponsorem było m.in. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Świątek i słup pomalował J.M. Kłoczowski. Całość osadzono w metalowym zabezpieczeniu, którego otoczenie wybetonował sołtys wsi Krzynowłoga Wielka – Zenobiusz Jeliński. W porównaniu z poprzednikiem, nowa figura jest niższa i stoi na wyrównanym terenie, nieco bliżej skrzyżowania dróg. „Stary Roch” stał zaś na lekkim wzniesieniu. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii Krzynowłoga Wielka, ks. Kazimierz Wójcik.
Ciekawe jest to, że już kilka lat wcześniej we wsi znaleźli się ludzie, którzy nie mogli pogodzić się z brakiem świątka i przygotowali nową figurę. Była bardzo podobna do tej ustawionej ostatnio. Stała na posesji inicjatorów przedsięwzięcia.

Apla
Św. Roch, którego przedstawienie powróciło do wsi, żył w XIV w. we Francji. Chroni od zarazy, jest patronem m.in. rolników oraz zwierząt domowych. Przedstawiany jest najczęściej jako pielgrzym z torbą, kijem oraz kapeluszem, czasem z psem, trzymającym w pysku chleb. W powiecie przasnyskim figury św. Rocha można też zobaczyć w Przasnyszu, Dobrzankowie, Bogatem i Gostkowie. Wszystkie zostały wystawione w okresie szalejących w XVIII–XIX w. epidemii. Stawiano je w miejscach, gdzie grzebano zmarłych z powodu morowego powietrza.
Niesamowicie budujące jest to, że staraniem wielu osób udało się przywrócić charakterystyczny element krajobrazu Krzynowłogi Wielkiej. Cieszy też fakt, że w miejscu styku kultur – kurpiowskiej i szlacheckiej, jakim bez wątpienia jest ta wieś – przeprowadzono inicjatywę jednoczącą w działaniu Kurpiów i szlachciców. O to właśnie chodzi – by przezwyciężać podziały i historyczne zaszłości, wspólnie działając na rzecz małej ojczyzny. Kolejną inicjatywą niech będzie ponowne wystawienie w Krzynowłodze Wielkiej figury św. Jana Nepomucena, która została zniszczona lub skradziona.

Maria Weronika Kmoch

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB