Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Tatuaż wyraża indywidualność człowieka

2016-09-13 14:07:54 (ost. akt: 2016-09-13 14:08:31)

Podziel się:

Dziś symbolizują ważne, przełomowe wydarzenia w naszym życiu - urodziny, ślub a czasem stratę kogoś bliskiego. Kiedyś były symbolem kryminalnej przeszłości. Mowa o tatuażach. Rozmawiamy z Michałem Gejdą, tatuażystą który prowadzi salon tatuażu.

Tatuaże się kocha albo ich się nienawidzi. Dziś wracają do łask i decydują się na nie ludzie bez względu na status społeczny. Na własnym ciele chcemy zaznaczyć to, na czym nam bardzo zależy. Jednocześnie jest to swego rodzaju sztuka.
- Tatuażysta jest trochę jak psycholog. Jeden z moich klientów przyszedł do mnie w bardzo trudnym momencie swojego życia. W wypadku zginęli mu rodzice. Chciał w szczególny sposób zapisać to wydarzenie poprzez tatuaż. Poprosił mnie o projekt. Tatuaż ten przedstawiał kalendarz z datą i zegar z godziną – mówi Michał Gejda.
Michał Gejda ma około 40 tatuaży. Część tatuaży wykonał sobie sam. Na co dzień projektuje tatuaże i je wykonuje.
- Z tatuażami jest trochę tak jak z modą, są pewne trendy. Kiedyś były na topie różne łacińskie sentencje. Byłe też momenty, że wielu chciało, aby tatuować im litery JPII. Później bardzo chętnie ludzie tatuowali sobie tribale na łydkach, bicepsach, czy określone dość szerokie wzory. Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Na topie są motywy biomechaniki, amortyzatory, części mechaniczne i tatuaże 3D, gdzie dominują motywy owadów, pająków, motyli. Efekt 3D uzyskuje się poprzez wytatuowanie cienia- mówi Michał Gejda.
Rynek tatuażu silnie się specjalizuje. W Polsce bardzo popularne targi poświęcone tatuażom.
- Praktycznie nie spotyka się maszynek własnoręcznie robionych. Wszystkie igły są już jednorazowe. Oczywiście na rynku znajdziemy lepsze i gorsze maszynki. Sam zaczynałem od maszynki produkcji chińskiej, dziś liczy się profesjonalizm. Klienci cenią sobie higieniczność i sterylność. Dlatego też dużą uwagę przywiązuje się do takich rzeczy – dodaje.
Zdecydowanie częściej salon Michała odwiedzają kobiety. Co obala pewien stereotyp.
- Tatuaże nie kojarzą się już z pobytem w więzieniu. Dziś ludzie w różnym wieku poprzez tatuaże wyrażają siebie. Chcą wytatuować datę ślubu, oświadczyn, narodzin dzieci. Jest to przejaw podkreślenia swego rodzaju indywidualizmu jaki tkwi w człowieku - wyjaśnia Michał Gejda.
Większość tatuaży wykonywanych jest po 18 roku życia. Jak przyznaje Michał poniżej 18 lat potrzebna jest zgoda rodzica. Najlepiej osobista w salonie.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pomażem, pogważem, tatuaże pokażem #2064880 | 178.42.*.* 14 wrz 2016 10:11

    piszcie sobie co chcecie, ale tatuaże to jakieś wyuzdanie i moda panująca przede wszystkim u tzw. karków oraz ich dziewczyn

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)