Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Wilki atakują zwierzynę

2016-09-14 10:55:00 (ost. akt: 2016-09-14 14:11:14)

Podziel się:

Na terenie naszego powiatu oraz powiatów sąsiednich populacja wilka rośnie. Zdarzają się pojedyncze przypadki zagryzienia zwierząt gospodarskich przez watahy. Poszkodowani rolnicy mogą zgłaszać się do RDOŚ.

Jak wynika z danych RDOŚ w powiecie przasnyskim przypadki zagryzienia zwierząt hodowlanych przez wilki zdarzają się w gminie Chorzele i sąsiedniej gminie Jednorożec, czyli w gminach leżących częściowo w obrębach dwóch nadleśnictw: Parciaki oraz Przasnysz. W 2015 roku odnotowano 10 zgłoszeń z tych dwóch gmin.
- W przypadku trzech zgłoszeń odmówiono wypłaty odszkodowania z uwagi na pozostawienie zwierząt bez nadzoru na noc na pastwisku. Zgodnie z obowiązującym prawem odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli od zachodu do wschodu słońca zwierzę pozostawało bez bezpośredniej opieki.- informuje Agata Antonowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
W tym roku zgłoszenia napłynęły tylko z gminy Jednorożec, a było ich 7. Jedno z nich nie było rozpatrywane z uwagi na brak obrażeń wskazujących na zagryzienie przez wilki.

Wilki w Nadleśnictwie Przasnysz

Na terenie Nadleśnictwa Przasnysz występuje około 10-15 wilków. Watahy zwykle migrują, ponieważ mają rozległe terytoria.
- Dawniej wilki były szeroko rozprzestrzenione. Ekspansja człowieka wpłynęła na ograniczenie ich populacji. Obecnie wilki są pod ścisłą ochroną. Zwykle terytorium zajmowane przez wilki tworzące watahę to 100-300 km2, ale wielkość ta zależy od dostępności pokarmu i terenu.- przybliża nam sytuację wilków Pani Danuta Szydlik z Nadleśnictwa Przasnysz.
Populacja wilka w Polsce wzrasta. Drapieżniki te nie mają naturalnych wrogów. Mają również czym się żywić – jeleni, saren i innych potencjalnych zdobyczy w lasach nie brakuje.
- Wilki głównie żywią się mięsem zwierząt upolowanych przez siebie. Na ogół polują w parach lub watahami, a polowania rozpoczynają wieczorem i trwają czasami do białego rana. Najczęściej polują na dziki, jelenie, a także na sarny i łosie. Zdarza się, że wilki atakują zwierzęta domowe. Sytuacje takie jednak nie zdarzają się zbyt często. - dodaje Pani Danuta.
Podczas gdy w lasach nie brakuje pożywienia, mimo wszystko zwierzę przebywające w ogrodzeniu wydaje się łatwym celem, które nie ma wielkich możliwości ucieczki, dlatego na noc należny zamykać zwierzęta w budynkach gospodarskich.

Jak chronić zwierzęta hodowlane?

Wilki nie są bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka. To zwierzęta płochliwe, ale trzeba zachować ostrożność. Jeśli w okolicy jest obecny drapieżnik nie powinno się puszczać do lasu dzieci bez opieki.
Zwierzęta te polują do samego rana, a więc hodowcy wypędzający bydło o świcie na pastwisko powinni się zabezpieczyć. Jeśli łąka położona jest daleko od zabudowań ryzyko zagryzienia wzrasta. Skutecznym sposobem na ochronę zwierząt gospodarskich są tzw. Fladry, czyli kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10x40 cm, naszyte na cienki, ale mocny sznurek co 30-40 cm. Tak sporządzony "straszak" należy powiesić na wbitych w ziemię słupach, w taki sposób, żeby dolne krawędzie materiału nie stykały się z ziemią i swobodnie powiewały na wietrze.
Inną metodą zabezpieczenia jest pastuch elektryczny składający się z trzech równolegle przeciągniętych drutów. Najwyżej umieszczony drut nie powinien być umieszczony więcej niż metr nad ziemią. Ochronę mogą również stanowić odpowiednio przeszkolone psy, a także ogrodzenia z siatki o wysokości powyżej 2 m, wkopanej minimum na pół metra w podłoże.

Odszkodowania

Wilki są drapieżnikami chronionymi, a więc w wypadku szkód przez nie wyrządzonych rolnicy mogą ubiegać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Jeśli gospodarz stwierdzi, że jego bydło zostało zagryzione przez wilki powinien zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wezwać policję oraz weterynarza a także zawiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska Wydział Zamiejscowy w Ostrołęce. RDOŚ wysyła na miejsce komisję do spraw orzekania strat. Do czasu jej przyjazdu nie należy przemieszczać zwłok zwierzęcych z miejsca ich znalezienia. Rolnik nie otrzyma odszkodowania w przypadku, kiedy okaże się, że śmierć zwierzęcia nie jest wynikiem działalności wilków lub jeśli zwierze zostało pozostawione na noc na łące.

http://warszawa.rdos.gov.pl/files/aktualnosci/61300/iStock_5858984_LARGE_John_Pitcher_1_news_image_big_gallery.jpg

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB