Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Śmierć dziecka poruszyła lokalne władze

2016-10-06 09:55:00 (ost. akt: 2016-10-06 10:05:48)
Skrzyżowanie w Krzynowłodze Małej

Skrzyżowanie w Krzynowłodze Małej

Autor zdjęcia: Google Street View

Podziel się:

W wypadku w Krzynowłodze Małej 24 września br. zginął 7-letni chłopiec. To kolejny śmiertelny wypadek w tym miejscu. Po apelach mieszkańców przasnyska Policja wraz z Zarządem Dróg Powiatowych rozpoczęły wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Śmierć dziecka przelała czarę goryczy mieszkańców Krzynowłogi Małej. Zwracali oni uwagę na częste wypadki w tym miejscu i płot na jednej z posesji, który ich zdaniem mocno ogranicza widoczność. Wójt gminy niejednokrotnie mówił o problemie, jednak krzyżujące się w Krzynowłodze drogi podlegają Mazowieckiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich oraz Powiatowemu Zarządowi Dróg.
- MZDW jako zarządca dróg wojewódzkich prowadzi wiele przedsięwzięć związanych z przebudową i remontem dróg na Mazowszu. W przypadku skrzyżowania w m. Krzynowłoga Mała na przełomie b.r. zapadła decyzja o przystąpieniu do opracowania projektu niezbędnego do przebudowy skrzyżowania. - informuje nas rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Pani Monika Burdon. Jak tłumaczy, wszystko zależne jest o dostępności gruntów pod inwestycję. Ta wiedza pomaga określić jakiego rodzaju będzie to modernizacja np.: poprawa geometrii skrzyżowania czy też rondo.

2 miliony na rondo

Koszt modernizacji takiego skrzyżowania wynosi około 2 miliony złotych. Pomocna może być w tym wypadku współpraca samorządów.
- Przebudowę może również zainicjować starosta czy też wójt, zlecając wykonanie projektu. Jesteśmy wdzięczni za współpracę samorządów, to bardzo ułatwia wykonywanie naszej pracy. - mówi pani Monika Burdon. Oprócz opracowywania projektu niezbędnego do przebudowy skrzyżowania Mazowiecki Zarząd dróg wnioskował również o dodatkowe oznakowania na skrzyżowaniu w Krzynowłodze Małej.
- Nie mniej jednak zwróciliśmy się już do organu zarządzającego ruchem na drogach wojewódzkich o zgodę na uzupełnienie oznakowania skrzyżowania o dodatkowe znaki ostrzegawcze. - dodaje Pani Monika. Niewykluczone, że będą to podświetlane znaki pionowe o których wspominał wójt Jerzy Humięcki.
Tematem skrzyżowania w Krzynowłodze zajął się także Powiatowy Zarząd Dróg oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.
- Wnioskowano o przejście dla pieszych z progiem zwalniającym na drodze powiatowej nr 28310 przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 616 w Krzynowłodze Małej. - informuje nas Marek Grabowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego. W planach są także ograniczenia prędkości.

Przydałyby się ronda

Wiele osób zwraca również uwagę na inne skrzyżowanie, na którym doszło do śmiertelnego wypadku. W Helenowie 78- letni mężczyzna kierujący samochodem osobowym nie zatrzymał się mimo znaku STOPu i uderzył w prawidłowo jadący ambulans. W wyniku zdarzenia zmarła pasażerka samochodu osobowego. Zarówno podczas wypadku w Helenowie jak i w Krzynowłodze Małej sprawcy zdarzenia nie zatrzymali się mimo wyraźnego nakazu. Można mieć więc wątpliwości co do skuteczności dodatkowych oznaczeń, skoro zdarza się, że kierowcy je ignorują. Według większości naszych rozmówców poprawę bezpieczeństwa na tych skrzyżowaniach zagwarantowałoby rondo, jednak na nie trzeba będzie jeszcze poczekać. W Krzynowłodze Małej feralne skrzyżowanie znajduje się na wzniesieniu co dodatkowo utrudnia widoczność.
- 23 lutego br. w Krzynowłodze Małej odbyła się debata dotycząca tego skrzyżowania. Uznano wtedy za zasadne zbudowanie w tym miejscu ronda, dlatego w kwietniu został wysłany do MZDW wniosek w tej sprawie. - dodaje Marek Grabowski. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich niebawem przystąpi do opracowania projektu niezbędnego do przebudowy skrzyżowania. To jednak dopiero początek długotrwałego procesu.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Roman #2081604 | 83.19.*.* 6 paź 2016 12:11

    Dopóki nie zostanie zbudowane rondo, można by zainstalować na drogach podporządkowanych progi zwalniające.Skłoniło by to użytkowników do znaczącego zmniejszenia prędkości

    ! - + odpowiedz na ten komentarz