Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Samochód strażacki za ponad 900 tys. złotych

2016-10-08 11:22:19 (ost. akt: 2016-10-08 11:24:29)

Podziel się:

Strażacy z OSP w Rycicach dostali nowy samochód strażacki. To jeden z najnowocześniejszych samochodów, z jakich korzystają druhowie strażacy w powiecie przasnyskim. Samochód ma na wyposażeniu specjalną łódź do akcji na wodzie.

Gmina Chorzele zdobyła dofinansowanie, dzięki czemu udało się kupić nowe auto specjalistyczne wraz z niezbędnym wyposażeniem. To sprzęt ratujący życie.
Nowoczesny, w pełni przygotowany do pracy samochód wart 940 tys. zł. Każdy specjalistyczny sprzęt jest cenny dla jednostek ratowniczych. Zwłaszcza podczas niebezpiecznych akcji, gdy liczy się każda minuta. Wiedzą o tym strażacy z OSP w Rycicach, którzy już wiele razy uczestniczyli w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Nie bez powodu zawód strażaka cieszy się tak wielkim uznaniem społecznym.
Czasem narażają własne życie
Jednostka OSP w Rycicach wpisana jest do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Prócz niej w tym rejestrze znajdują się także jednostki OSP w Chorzelach i OSP w Zarębach.
– Nasi strażacy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Czasem narażają własne zdrowie, a nawet życie. Chcemy aby mieli dostęp do jak najlepszego sprzętu. Dlatego podpisaliśmy umowę na zakup specjalistycznego pojazdu wraz z wyposażeniem dla straży OSP w Rycicach – twierdzi Beata Szczepankowska.
Samochód, który będzie służył jednostce w Rycicach, posiada łódź ratowniczą oraz specjalną przyczepę do jej przewozu. W skład wyposażenia wchodzi także medyczny zestaw ratunkowy (np. nosze, deska ortopedyczna czy defibrylator), ale też różnego rodzaju zestawy specjalistyczne (w zestawach znajdują się np. noże do cięcia, kamizelki, liny ratownicze).
Będą starać się o kolejne
Burmistrz dodaje, że będzie starać się o zakup kolejnych samochodów tego typu dla gminnych OSP, tak aby mieszkańcy wiedzieli, że są bezpieczni, niezależnie od tego czy mieszkają w Chorzelach, Krukowie czy Rycicach. Strażacy z OSP Rycice będą mogli korzystać z najnowocześniejszego sprzętu w regionie. Umowa w sprawie zakupu auta została podpisana na końcu sierpnia. W piątek, 30 września odbył się odbiór samochodu wraz ze sprzętem specjalistycznym przez komisję powołaną do odbioru z Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach. Nowy sprzęt zostanie poświęcony i oddany do użytku jeszcze w październiku. OSP w Rycicach posiadała do tej pory dwa samochody ratowniczo gaśnicze i jeden lekki. W tamtejszej jednostce pracuje czternastu wyszkolonych ratowników.
Pozyskali pieniądze z kilku źródeł
Samochód wraz z wyposażeniem został kupiony dzięki dofinansowaniu z kilku źródeł: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej (190 tys. zł), Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (250 tys. zł) oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (356 tys. zł).
Samorząd złożył też wniosek o dofinansowanie zakupu ze środków samorządu województwa mazowieckiego.
Przypomnijmy, że jednostka OSP z Rycic zwyciężyła w naszym tegorocznym plebiscycie na Najpopularniejszą Jednostkę OSP w Powiecie Przasnyskim.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB