Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Śmierć dziecka poruszyła lokalne władze

2016-10-08 11:25:52 (ost. akt: 2016-10-08 11:26:47)

Podziel się:

W wypadku w Krzynowłodze Małej 24 września br. zginął 7-letni chłopiec. To kolejny śmiertelny wypadek w tym miejscu. Po apelach mieszkańców przasnyska policja wraz z Powiatowym Zarządem Dróg rozpoczęły wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Śmierć dziecka przelała czarę goryczy mieszkańców Krzynowłogi Małej. Ods wielu miesięcy zwracali oni uwagę na częste wypadki w tym miejscu i płot na jednej z posesji, który ich zdaniem mocno ogranicza widoczność. Wójt gminy niejednokrotnie mówił o problemie, jednak krzyżujące się w Krzynowłodze drogi podlegają Mazowieckiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich oraz Powiatowemu Zarządowi Dróg.
- MZDW jako zarządca dróg wojewódzkich prowadzi wiele przedsięwzięć związanych z przebudową i remontem dróg na Mazowszu. W przypadku skrzyżowania w m. Krzynowłoga Mała na przełomie b.r. zapadła decyzja o przystąpieniu do opracowania projektu niezbędnego do przebudowy skrzyżowania. - informuje nas rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Pani Monika Burdon. Jak tłumaczy, wszystko zależne jest o dostępności gruntów pod inwestycję. Ta wiedza pomaga określić jakiego rodzaju będzie to modernizacja np.: poprawa geometrii skrzyżowania czy też rondo.

2 miliony na rondo
Koszt modernizacji takiego skrzyżowania wynosi około 2 miliony złotych. Pomocna może być w tym wypadku współpraca samorządów.
- Przebudowę może również zainicjować starosta czy też wójt, zlecając wykonanie projektu. Jesteśmy wdzięczni za współpracę samorządów, to bardzo ułatwia wykonywanie naszej pracy. - mówi pani Monika Burdon. Oprócz opracowywania projektu niezbędnego do przebudowy skrzyżowania Mazowiecki Zarząd Dróg wnioskował również o dodatkowe oznakowania na skrzyżowaniu w Krzynowłodze Małej.
- Nie mniej jednak zwróciliśmy się już do organu zarządzającego ruchem na drogach wojewódzkich o zgodę na uzupełnienie oznakowania skrzyżowania o dodatkowe znaki ostrzegawcze. - dodaje rzeczniczka. Niewykluczone, że będą to podświetlane znaki pionowe, o których wspominał wójt Jerzy Humięcki.
Tematem skrzyżowania w Krzynowłodze zajął się także Powiatowy Zarząd Dróg oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.
Wnioskowano o przejście dla pieszych z progiem zwalniającym na drodze powiatowej nr 28310 przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 616w Krzynowłodze Małej - informuje Marek Grabowski, naczelnik Wydziału Rucghu Drogowego. W planach są także ograniczenia prędkości.

Przydałyby się ronda
Wiele osób zwraca również uwagę na inne skrzyżowanie, na którym doszło do śmiertelnego wypadku. W Helenowie 78- letni mężczyzna kierujący samochodem osobowym nie zatrzymał się mimo znaku STOPu i uderzył w prawidłowo jadący ambulans. W wyniku zdarzenia zmarła pasażerka samochodu osobowego. Zarówno podczas wypadku w Helenowie jak i w Krzynowłodze Małej sprawcy zdarzenia nie zatrzymali, się mimo wyraźnego nakazu. Można mieć więc wątpliwości co do skuteczności dodatkowych oznaczeń, skoro zdarza się, że kierowcy je ignorują. Według większości naszych rozmówców poprawę bezpieczeństwa na tych skrzyżowaniach zagwarantowałoby rondo, jednak trzeba bedzie na nie jeszcze poczekać. W Krzynowłodze Małej feralne skrzyżowanie znajduje się na wzniesieniu, co dodatkowo utrudnia widoczność.
- 23 lutego br. w Krzynowłodze Małej odbyła sie debata dotycząca tego skrzyżowania. Uznano wtedy za zasadne zbudowanie w tym miejscu ronda, dlatego w kwietniu został wysłany do MZDW wniosek w tej sprawie. - dodaje Marek Grabowski. Mazowiecki Zarzą Dróg Wojewódzkich niebawem przystapi do opracowania projektu niezbędnego do przebudowy skrzyżowania. To jednak dopiero początek długotrwałego procesu.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #2083575 | 95.49.*.* 8 paź 2016 18:02

    to jest Polska. 2 miliony? Czy to będzie rondo pokryte złotem?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz