Czwartek, 2 kwietnia 2020. Imieniny Franciszka, Malwiny, Władysława

Od stycznia składka audiowizualna?

2016-10-13 14:07:00 (ost. akt: 2016-10-13 14:06:16)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Za posiadanie radia czy telewizora płaciło do tej pory niecałe 10% Polaków. Rząd uważa, że odbiorników na pewno jest znacznie więcej i złożył do sejmu projekt ustawy nowelizujący dotychczasową ustawę abonamentową. Co się zmieni?

Obecnie obowiązuje ustawa z 21 kwietnia 2005 roku, według której opłata abonamentowa wynosi: 7 zł za samo radio, 22,70 zł za radio oraz tv. Opłata za roczny abonament to kwota 245,15 zł. W założeniu tej ustawy, każdy odbiorca powinien zarejestrować swoje odbiorniki i uiszczać opłatę. W praktyce za odbiorniki płaciło niecałe 10% obywateli. To najniższy wynik w Europie.

Potrzebne zmiany?

Posłowie z partii PiS przygotowali nowy projekt ustawy abonamentowej. Przyjęte w nim ma zostać domniemanie, że wszystkie gospodarstwa domowe posiadają odbiornik radiowy i telewizyjny. W przypadku, jeśli ktoś nie posiada telewizora i/lub radioodbiornika powinien zarejestrować się na poczcie, żeby nie płacić składki za usługę, z której nie korzysta. Kwota opłaty zwiększy się o 0,30 zł w stosunku do obecnie obowiązujących stawek. Jeśli projekt ustawy zostanie przegłosowany w sejmie, to z dniem 1 stycznia 2017 system opłat abonamentowych zostanie zastąpiony systemem składki audiowizualnej. Pieniądze ze składki miałyby zasilić Media Narodowe. Składka przyczyniłaby się do zmniejszenia ilości reklam w telewizji publicznej. W 2011 roku wpływy z reklam w TVP wyniosły 1,03 mld złotych, a dla porównania z opłaty abonamentowej "zaledwie" 205,4 mln złotych.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB