Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Powiaty przejmą drogi wojewódzkie

2016-10-17 14:02:38 (ost. akt: 2016-10-17 14:03:58)

Podziel się:

Jest szansa, że drogi nr 544 Ostrołęka – Przasnysz – Grudusk – Mława oraz nr 614 Myszyniec – Chorzele zostaną przebudowane. Są to drogi wojewódzkie, ale starosta przasnyski chce, aby na czas budowy przejęły je powiaty. To dotychczas niespotykany plan, ale możliwy do przeprowadzenia.

Swoje propozycje starosta Zenon Szczepankowski przedstawił w dniu 5 października podczas spotkania w Chorzelach najpierw starostom, burmistrzom oraz wójtom z powiatów, miast oraz gmin z byłego województwa ostrołęckiego i ciechanowskiego.
Po wstępnych rozmowach w Chorzelach, starosta przasnyski wraz z wiceprezydentem Ostrołęki, starostą ostrołęckim oraz starostą makowskim udali się tego samego dnia do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
Pan Marszałek przychylnie odniósł się do zaproponowanej formuły. Konsultuje ją obecnie z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich.
Drogi wojewódzkie i ich remonty oraz utrzymanie nie należą do zadań powiatów, miast, ani gmin. Jednakże zdaniem starosty przasnyskiego obecnie istnieje wyjątkowa i być może nieosiągalna przez wiele następnych lat możliwość ich modernizacji. W nowym programie unijnym, tzw. RIT jest pula pieniędzy, po którą przy odpowiednich porozumieniach można sięgnąć. Starosta przasnyski Zenon Szczepankowski po szczegółowych analizach uważa, że nasz powiat jest w stanie poradzić sobie w tej sprawie zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. Drogi te są bardzo ważnym fragmentem infrastruktury obsługującej transport do głównych ośrodków miejskich płn. Mazowsza, jak też do terenów inwestycyjnych w Przasnyszu i w Chorzelach. Ich przebudowa wpisuje się zarówno w umowę partnerstwa z UE jak też w regulamin RIT – ze względu na sąsiedztwo dwóch dużych stref gospodarczych w Sierakowie k. Przasnysza i w Chorzelach.
Nasza propozycja zakłada pokrycie połowy wkładu własnego przez samorządy lokalne, a połowę przez samorząd wojewódzki. Drogi mogłyby być zgłoszone do RIT Ostrołęka oraz RIT Ciechanów w trybie zaprojektuj i wybuduj do roku 2022 przez powiaty, każdy na swoim terenie – informuje starosta Zenon Szczepankowski.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB