Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Zasmakowali w tradycji

2016-10-22 12:00:00 (ost. akt: 2016-10-21 16:17:59)

Podziel się:

Dzieci miały okazję zasmakować pysznego, słodkiego miodu z barci podczas warsztatów "Przaśny miód w przaśnym ogrodzie" w Muzeum Historii w Przasnyszu. Czym jest barć i jakie tradycje są z nią związane przybliżyli dzieciom przedstawiciele Bractwa Bartnego.

Warsztaty podzielono na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Na początku zebrane dzieci dowiedziały się, że bartnictwo to takie pszczelarstwo, tylko pszczoły hodowane są w leśnych, specjalnie do tego przygotowanych dziuplach, a nie w ulach. Panowie z Bractwa Bartnego wyjaśnili, że w średniowieczu była to niezwykle ważna gałąź gospodarki. Bartnicy ze swoich barci pozyskiwali pszczeli wosk i miód. Z wosku tworzono świece, ponieważ nie było wtedy elektryczności, a miód był tańszym i bardziej dostępnym zamiennikiem cukru. Była to tak szanowana profesja, że doczekała się nawet odrębnego prawodawstwa i sądownictwa. Panowie z Bractwa przybliżyli dzieciom największe zagrożenia naturalne dla pszczół w Polsce jakimi są: kuny, osy i szerszenie. Na koniec teoretycznej części spotkania dzieci miały okazję zasmakować miodu. Budziło to bezsprzeczny entuzjazm.

Drążenie pnia

Na dziecińcu odbywał się pokaz drążenia specjalnej dziupli, w której mogłyby zagnieździć się pszczoły. Specjalną kłodę dla dzieci podarowało Nadleśnictwo Przasnysz. Uczestnicy warsztatów robili dziurę w kłodzie używając do tego narzędzi bartniczych. Po wysiłku na młodych ludzi czekały kolejnbe porcje słodkiego przysmaku z barci.

Złoty wiek Przasnysza

Pomysł z warsztatami nawiązuje do XVI wiecznego Przasnysza, w którym kwitło różnego rodzaju rzemiosło. W tym okresie Przasnysz był trzecim największym miastem na Mazowszu, zaraz po Warszawie i Płocku. W związku z tym oraganizowana jest w Muzeum Historii wystawa stała pt. "Złoty Wiek Przasnysza". Muzeum podczas warsztatów pod nazwą "Przaśny miód w przaśnym ogrodzie" 17 października gościło 8 grup dzieci.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB