środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Wielkie liczenie dzików

2016-10-31 14:30:00 (ost. akt: 2016-10-31 14:28:07)

Autor zdjęcia: NP

Podziel się:

W zawiązku z występowaniem ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce trwa inwentaryzacja dzików. Także w lasach powiatu przasnyskiego liczono dziki. Jakie są aktualne dane?

Jak podały Lasy Państwowe, liczenie powinno odbywać się na powierzchni nie mniejszej niż 10% powierzchni leśnej nadleśnictw oraz fragmentów gruntów, na których również mogą przebywać dziki takich jak np.: pola kukurydzy. W inwentaryzację na terenie całego kraju zaangażowanych jest około 35 tys. osób. Są to zarówno leśnicy, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego jak i osoby z jednostek podległych ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według danych udostępnionych przez Stację Badawczą w Czempiniu, na terenach leśnych żyje około 230 tys. dzików. Łagodny klimat sprawił, że dziki rozmnażają się w szybkim tempie. W ciągu roku potrafią wyprowadzić nawet trzy mioty liczące kilka warchlaków. Jeszcze nie tak dawno temu dziki wyprowadzały jeden miot. W chwili obecnej liczba dzików może być znacznie większa niż wynika z szacunków przedstawionych przez Stację Badawczą w Czempiniu.

Afrykański Pomór Świń

To choroba wirusowa, atakująca domowe, ale również dzikie świnie. U dzików choroba przebiega jednak inaczej, ma charakter utajony. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że dziki przeżywają ASF, gdy w przypadku świni domowej śmiertelność wynosi 100%. Dzik mimo,iż zdoła pokonać chorobę, staje się jej nosicielem. Do Polski prawdopodobnie choroba przedostała się z Białorusi właśnie poprzez dziki. Obecnie całe województwo podlaskie objęte jest specjalnymi ograniczeniami weterynaryjnymi, ale ogniska choroby występują już w sąsiednich województwach. Zarażone zwierzęta nie są leczone, są zabijane ze względu na zbyt duże ryzyko epidemii.

Ile zaobserwowano dzików w lasach powiatu?


Wraz z pracownikami Nadleśnictwa Przasnysz w liczeniu brali udział pracownicy Zakładu Usług Leśnych, myśliwi, a także studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z Wydziału Nauk o Zwierzętach, w sumie 210 osób. Inwentaryzacja odbyła się w piątek 21 października i obejmowała obszar ponad 3 tys. hektarów, czyli ponad 10% obszarów leśnych nadleśnictwa. Liczenie odbyło się metodą pędzeń próbnych. Podczas inwentaryzacji zaobserwowano 25 dzików, ale również inne zwierzęta takie jak: jelenie, sarny, łosie, a nawet wilki.
- Przeprowadzona inwentaryzacja miała na celu oszacowanie liczebności tego gatunku i jego zagęszczenia na danym terenie. Jest to szczególnie ważna informacja w kontekście walki z zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) i powstających szkód łowieckich. - informuje na swojej stronie Internetowej Nadleśnictwo Przasnysz.

ASF w powiecie przasnyskim?

- Na terenie Nadleśnictwa Przasnysz nie znaleziono zwierząt padłych na skutek zarażenia ASF. - podsumowuje Danuta Szydlik z Nadleśnictwa Przasnysz. Obecnie zagrożenie na terenie powiatu przasnyskiego wydaje się znikome, jednak sytuacja w Polsce nadal nie jest do końca opanowana. Kontrolna inwentaryzacja na pewno pomoże ustalić jaki jest stan liczebności dzików w Polsce i jak walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB