środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Odnowienie krzyża

2016-10-31 14:38:00 (ost. akt: 2016-10-31 14:36:07)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Przasnysz

Podziel się:

Na terenie leśnictwa Rycice odbyła się uroczystość Odnowienia Krzyża wzniesionego 23 maja 1913.

Pracownicy Nadleśnictwa Przasnysz wraz z właścicielem Zakładu Usług Leśnych Panem Janem Moskalikiem, proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych w Krzynowłodze Wielkiej ks. kan. Kazimierzem Wójcikiem oraz uczniami ze Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Wielkiej 19 października wzięli udział w uroczystości Odnowienia Krzyża. Krucyfiks znajduje się na terenie leśnictwa Rycice przy drodze powiatowej Przasnysz – Chorzele (tzw. Trakcie Królewieckim).
Stary krzyż był w bardzo złym stanie i groziło mu przewrócenie. W związku z tym Nadleśnictwo Przasnysz wraz z właścicielem Zakładu Usług Leśnych postanowiło go odnowić. Krzyż został wykonany przez Pana Andrzeja Kuligowskiego z Mącic z drewna modrzewiowego jako replika starego krzyża.

Miejsce czci

W trakcie uroczystości nadleśniczy wspomniał historię tego miejsca, które przed wojną należało do Rodziny Dębskich, fundatorów krzyża z 1913 roku zwanego przez miejscową ludność „Jasną Figurą”. Nazwa pochodzi od koloru niebieskiego jaką był pokryty krzyż, wzniesiony pomiędzy własnością lasów prywatnych a rządowych. 19 października 2016 roku pod krzyżem został zamurowany „List do potomnych”. Po odsłonięciu i poświęceniu nowego krzyża, zgodnie z tradycją chrześcijańską dokonano spalenia szczątek starego krzyża.
Miejsce to przez 103 lata było symbolem historii tego terenu, miejscem spotkań i modlitw okolicznej ludności.

Źródło: Nadleśnictwo PrzasnyszKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB