Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Blisko 400 tys. zł na osoby przebywające w DPS

2016-11-03 12:05:27 (ost. akt: 2016-11-03 12:06:51)

Podziel się:

W przasnyskich domach pomocy społecznej przebywa obecnie 18 osób. Za pobyt części z nich musi płacić miasto. Nie są to małe kwoty. Rocznie zbiera się suma rzędu nawet 400 000 zł.

Do domów pomocy społecznej kierowane są osoby, które ze względu na wiek, niepełnosprawność lub chorobę wymagają całodobowej opieki. Najczęściej są to ludzie samotni, niepełnosprawne dzieci, których rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, bądź osoby, którymi rodziny, ze względu na ciężką chorobę, nie są w stanie się opiekować.

Na kim spoczywa obowiązek?
Tylko w tym roku miasto zapłaciło za osoby przebywające w domach pomocy społecznej 397 257 zł. Miesięczny koszt pobytu pensjonariusza w domu pomocy społecznej wynosi od 2 726 zł do 3 799 zł.
Obowiązek ponoszenia kosztów pobytu takiej osoby spoczywa na mieszkańcu domu w wysokości 70% jego dochodu (renty lub emerytury ) lub małżonku osoby umieszczonej w DPS, jego dzieciach i rodzicach (w przypadku dzieci), a na końcu gminie, z której osoba została skierowana do domu.

Kiedy płaci gmina
- Małżonek, dzieci i rodzice nie ponoszą opłat za pobyt w domu pomocy ich bliskich, jeśli dochód w ich rodzinach nie przekracza 300% kryterium dochodowego ustalanego dla celów pomocy społecznej. Od ubiegłego roku kwota ta wynosi 1.542 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie i 1.902 zł netto dla osoby samotnej. Wówczas za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej płaci gmina – tłumaczy Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza.

Aktualnie w domach pomocy społecznej na terenie Przasnysza przebywa 18 osób, w tym czworo niepełnosprawnych dzieci skierowanych do DPS na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Przasnyszu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB