Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Odeszli w tym roku

2016-11-06 12:00:00 (ost. akt: 2016-11-04 09:00:02)

Podziel się:

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”, pisał Twardowski. W minionym roku z Przasnysza odeszło kilka znamienitych osób, które przez swoją działalność zapisały się na kartach historii naszego miasta.

W wieku 75 lat zmarł Tomasz Andrzej Bartosiewicz, wieloletni działacz społeczny. Przewodniczący fundacji Przasnyskie Liceum. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w lipcu. We wrześniu w wieku 57 lat zmarła Aniela Gauze, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Przasnyszu. Był to jeden z największych pogrzebów w mieście. Przez swoją działalność dyrektor zjednywała sobie wielu ludzi z całego powiatu. W ubiegłym roku po święcie zmarłych 5 listopada odeszła Janina Krystyna Grotkowska, wieloletnia działaczka społeczna, od 1973 roku do 2006 roku przewodnicząca osiedla nr 4, następnie rady osiedla nr 5, a później Zarządu osiedla od 2003 roku. Przewodnicząca Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. W maju w wieku 94 lat zmarła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu Celina Ogrodowczyk. Funkcję tę pełniła w latach 1968-1980. W sierpniu zmarła Alina Olak, członek Aeroklubu Północnego Mazowsza, która udzielała się w środowiskach senioralnych. Działała w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej. W październiku społeczność żegnała Halinę Skalską, założycielkę PCK w Przasnyszu, działaczkę społeczną, kierowniczkę Kina „Światowid”. Zmarł również najstarszy mieszkaniec Przasnysza. Jan Sosnowski, który dożył 103 lat. Dużą stratę poniosły również środowiska literackie. W lutym w wieku 78 lat zmarł Adam Mieczysław Stusiński, członek Klubu Literackiego „Przaśnik” oraz założyciel Związku Literatów na Mazowszu, przez wiele lat czołowy szachista Mazowsza, autor utworów satyrycznych o tematyce politycznej i obyczajowej, znany i bardzo lubiany przez młodzież matematyk w przasnyskim LO. Ostatnio w październiku zmarł Roman Wierzbicki, przasnyski artysta, malarz, rysownik, rzeźbiarz, poeta. Tak wielkiej straty z pewnością nie da się odrobić. Ale wielu przasnyszan będzie pielęgnować pamięć o tych wspaniałych osobowościach.

Miasto i Gmina Chorzele

Społeczność miasta i gminy Chorzele w tym roku pożegnała kilka wyróniających się osób ze swojej społeczności. Bez watpienia należy wspomnieć o Lucjanie Jankowskim, Nicholasie Camillo Javedzie, Witoldzie Borkowskim, Pawle Czarzastym i Czesławie Zdunek.

Jankowski Lucjan – Urodzony w 1928 roku chorzelanin wydał w 2014 r. swoją pierwszą książkę pt. „Na pograniczu”, za którą został uhonorowany Medalem Stanisława Ostoi-Kotkowskiego. Zbiór opowiadań poświęcił życiu przedwojennemu Chorzel i trudom egzystowania w trakcie II wojny światowej. Dzięki swojej bogatej wiedzy upowszechniał historię Chorzel z okresu XX wieku. Odszedł w wieku 88 lat.

Javed Nicholas Camillo – Urodzony w 1984 roku, międzynarodowej sławy wybitny fotograf mody oraz portretów, samouk, nauczyciel i mentor. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w Vogue Italy oraz Deamingless Magazine. Swój warsztat szlifował, podróżując po świecie i obserwując. Artysta zmarł tragicznie w wieku zaledwie 31 lat.

Borkowski Witold – Urodzony w 1950 roku działacz społeczny, nauczyciel i przedsiębiorca. Pracę w zawodzie nauczyciela rozpoczął 1 września 1970 roku w Szkole Podstawowej w Krzynowłodze Wielkiej, następnie pracował w Szkole Podstawowej w Krukowie, gdzie od roku 1976 do roku 1979 pełnił funkcję dyrektora tej szkoły. W okresie od 01.09.1984 r. do 31.08.1990 r. pełnił funkcję Inspektora Oświaty i Wychowania w Gminie Chorzele. Od dnia 01.09.1979 r. do 31.08.1985 r. pracował w Zespole Szkół w Chorzelach na stanowisku nauczyciela. Pracę w Szkole Podstawowej w Chorzelach rozpoczął od 01.09.1985 r. jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie i pracował w niej do 31 sierpnia 2003 r. W latach 1991 - 1993 r. pełnił funkcję dyrektora w tej szkole. W latach 1998-2002 i od 2006 aż do śmierci w 2016 pełnił funkcję radnego miasta i gminy Chorzele.

Czarzasty Paweł – Urodzony 20.06.1929 r. w Ulatowie-Borzuchach działacz społeczny, polityk i rolnik. Brał czynny udział w życiu politycznym i publicznym w gminie Chorzele, gdzie przez 20 lat był prezesem miejsko-gminnej organizacji PSL. Zainicjował utworzenie biura poselskiego, dzięki czemu pomagał lokalnym rolnikom składać prośby i uzyskiwać pomoc w rozwiązywaniu ich problemów. Zmarł w wieku 87 lat.

Zdunek Czesław – Urodzony w 1925 roku żołnierz AK. Działał w latach 1942-44 w okręgu Obwód Przasnysz w ośrodku Małowidz pod pseudonimem „Cyrkiel” dążąc do odzyskania niepodległości. Był Kombatantem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po wojnie udzielał się społecznie, szczególnie podczas budowy szkoły w Pościeniu Wsi. Na lekcjach historii opowiadał dzieciom o przeżyciach okupacji niemieckiej, a później sowieckiej. Starał się przekazać młodzieży jak okrutna jest wojna. W 2005 roku awansował na stopień porucznika niebędącego w czynnej służbie wojskowej. Odszedł 21.07.2016 r.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB