Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Przasnysz. 360 stron przasnyskiej historii

2016-11-11 13:04:15 (ost. akt: 2016-11-11 13:05:23)

Podziel się:

W Muzeum Historycznym w Przasnyszu 28 października odbyła się promocja trzeciej edycji "Rocznika Przasnyskiego". Wydawnictwo uzyskało wsparcie finansowe powiatu przasnyskiego, nadleśnictw: Przasnysz i Parciaki, Banku Spółdzielczego w Przasnyszu oraz gmin: Krasne i Jednorożec.

Pierwsze wydanie tego zbiorowego dzieła miało miejsce w 2014 r. Jego pomysłodawcą jest Piotr Kaszubowski. Tegoroczne wydawnictwo liczy 360 stron i jest najobszerniejszym spośród swoich poprzedników. Okładkę zdobi herb gminy Krasne, oficjalnie zatwierdzony w 2016 r. Warto podkreślić, że w tej chwili wszystkie gminy powiatu przasnyskiego posiadają swoje godła.


Artykuły i rozprawy

Podobnie jak w latach ubiegłych w Roczniku znalazły się artykuły i rozprawy poświęcone historii północnego Mazowsza. Znajdziemy tu m.in. artykuł Zbigniewa Lorenca z Jednorożca, dotyczący powstania styczniowego na ziemi przasnyskiej. Dziejom pierwszego kościoła w Jednorożcu oraz filii rzymskokatolickiej parafii Chorzele przyjrzała się Maria Weronika Kmoch z Jednorożca. Okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności służb specjalnych, dotyczą dwa artykuły dr. Wojciecha Łukaszewskiego z Żelaznej Rządowej oraz Leszka Pszczółkowskiego z Ciechanowa.

"Czy warto stawiać krzyże wrogom?"

O obrzędzie poświęcenia pól napisała dr Irena Kotowicz-Borowy z Opinogóry, a Waldemar Kontewicz podjął temat Kurpi i Kurpiowszczyzny. Warto również zapoznać się artykułem Jana Chmielewskiego z Przasnysza pod tytułem "Czy warto stawiać krzyże wrogom?", w którym autor stawia pytania dotyczące upamiętniania cmentarzy i grobów wojennych żołnierzy niemieckich. Waldemar Krzyżewski z Przasnysza opublikował tekst dotyczący medali pamiątkowych związanych z osobą kard. Aleksandra Kakowskiego.

Motywem przewodnim Czernice Borowe

Swoje miejsce w Roczniku znalazły także sprawozdania z działalności trzech stowarzyszeń regionalnych: Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Towarzystwa Przyjaciół Chorzel oraz stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Jednoreżeckiej. Publikacja zawiera także kalendaria wydarzeń kulturalnych z terenu gmin Przasnysz i Krasne oraz recenzje książek. W publikacji znalazły się wszystkie nagrodzone prace II ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Alfreda Borkowskiego. Przewodniczącym rady redakcyjnej, podobnie jak w latach ubiegłych, był Piotr Kaszubowski, obecnie pracujący nad przyszłoroczną, czwartą edycją wydawnictwa, która ukaże się w czerwcu. Motywem przewodnim „Rocznika Przasnyskiego” w 2017 r. będzie gmina Czernice Borowe.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB