środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

V Przasnyska Jesień

2016-11-11 13:06:50 (ost. akt: 2016-11-11 13:08:59)

Podziel się:

Od pięciu lat „Przasnyska Jesień” przyciąga miłośników historii ogólnej i lokalnej, regionalistów, pasjonatów, ludzi kultury i tych, którzy interesują się wydarzeniami w ich miejscu zamieszkania. W tym roku „Przasnyska Jesień” odbyła się 29 października, w sobotę o godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.

To cykliczne już wydarzenie historyczno – regionalne odbyło się po raz piąty. Tegoroczny temat to: „1050 Rocznica Chrztu Polski”. Grupa Historyczno-Literacka „STYL” i TPZP, wraz z Miejskim Domem Kultury i przy ogromnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Przasnyszu od pięciu lat organizują wydarzenie pt. „Przasnyska Jesień” aby pokazać, przypomnieć, przybliżyć i przedstawić mieszkańcom miasta, powiatu i regionu najważniejsze wydarzenia, miejsca i osoby związane z naszym regionem. Tegoroczna „Jesień Przasnyska” nie mogła przeoczyć szczególnej i ważnej dla wszystkich mieszkańców naszego kraju rocznicy Milenium Chrztu Polski.

„Ponad tysiąc lat temu”

Spotkanie rozpoczęło się prelekcją studentki IV roku na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim, Julity Chmielewskiej pt. „Ponad tysiąc lat temu”. To interesujące przedstawienie początków Państwa Polskiego przybliżyło zebranym okres, w którym Mieszko I przyjął chrzest i tym samym włączył nasz kraj do wspólnoty krajów chrześcijańskich. Mateusz Sosnowski, uczeń szkoły podstawowej w Lesznie odśpiewał hymn Jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Państwo konkurowało z kościołem

Koordynator tego wydarzenia i prowadzący spotkanie Jan Chmielewski przybliżył rok 1966, kiedy to ówczesne władze państwowe konkurowały z Kościołem w uczczeniu Milenium Chrztu Polski i organizowały w tym czasie wielkie uroczystości związane z Tysiącleciem Państwa Polskiego. Piotr Kaszubowski przedstawił historię „Rozwój sieci parafialnych w przasnyskiem od wczesnego średniowiecza”. Członkowie Grupy Historyczno – Literackiej „STYL”, Krystyna Milczarek, Teresa Sielska, Zofia Rzeszot-Filipowicz, Wojciech Ostrowski i Tadeusz Łada przedstawili utwory poetyckie związane z tematem wydarzenia.

Goście i dyskusje

Przybyli goście mogli obejrzeć również wystawę ukazującą tamten okres sprzed ponad tysiąca lat. Spotkanie trwające około dwóch godzin wywołało wiele dyskusji i wspomnień przy stole zastawionym słodyczami i napojami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. Całe wydarzenie upłynęło w miłej i koleżeńskiej atmosferze.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB