Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

O barierach - nie tylko architektonicznych

2016-11-17 19:19:37 (ost. akt: 2016-11-17 19:22:02)

Podziel się:

Ostatnim wydarzeniem w ramach projektu "Bez ściemy o..." realizowanym przez Bibliotekę w partnerstwie z Gimnazjum Publicznym, Szkołą Podstawową nr 1, Naszą Szkołą, Fundacją Scalam i Asystentem Burmistrza ds. osób niepełnosprawnych - były dzisiejsze warsztaty z młodzieżą gimnazjalną.

Rozmawialiśmy o naszym mieście: w jaki sposób jest lub może być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczestnicy warsztatów spróbowali spojrzeć na instytucje, urzędy, szkoły, kościoły, sklepy, ulice - oczami osób, dla których często zbyt wysoki krawężnik czy kilka stopni schodów to bariera uniemożliwiająca udział w życiu społecznym, zawodowym, towarzyskim... Okazało się, że miejsc przyjaznych w Przasnyszu jest całkiem sporo. Są także bariery, które w niektórych przypadkach, wcale nie są trudne do usunięcia. Młodzież wspólnie z prowadzącymi warsztaty - Małgorzatą Sobiesiak (MBP) oraz Sławomirem Florkowskim (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji) - przeanalizowała każdy z tych przypadków.
Wnioski mogliśmy przekazać bezpośrednio Burmistrzowi Miasta Panu Waldemarowi Trochimiukowi. Dzięki temu - wierzymy - nasze warsztaty będą miały konkretny wymiar. Tam gdzie to będzie możliwe, bariery będą usunięte.
Ciekawym wnioskiem z naszych warsztatów był i taki, że bariery to też stereotypy, to też strach, to także uprzedzenia. Czasem dużo trudniejsze do usunięcia niż te architektoniczne.
A oto kilka przemyśleń gimnazjalistów z anonimowej ankiety:
"Osoby, które mają problem z poruszaniem się żyją tak samo jak osoby pełnosprawne"
"Osoba, która jeździ na wózka może potrafić więcej od nas"
"Jedyną rzeczą, która nas różni jest to, że osoba niepełnosprawna porusza się na wózku"

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB