Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

420 osób trafiło do szpitala z powodu grypy

2016-11-28 08:00:00 (ost. akt: 2016-11-27 11:29:06)

Podziel się:

Sezon grypowy się zbliża. Do końca października do szpitala z powodu grypy trafiło 420 osób. W 2015 roku takich hospitalizacji było 534 a w 2014 roku 530. Najczęstszą przyczyną hospitalizacji były objawy ze strony układu oddechowego.

- Zgodnie z definicją przyjętą na potrzeby nadzoru nad chorobami zakaźnymi w krajach Unii Europejskiej wykazuje się grypę rozpoznaną klinicznie i/lub laboratoryjnie) oraz wszystkie rozpoznane klinicznie zachorowania grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych. Nie zgłoszono grypy potwierdzonej laboratoryjnie w analizowanym okresie czasu. Nie zgłoszono zgonów z powodu grypy w analizowanym okresie czasu - informuje Marta Pęczkowska.

Dorosły zaraża od 3 do 5 dni
Grypa to ostra choroba zakaźna, którą powoduje wirus grypy, atakujący górne lub dolne drogi oddechowe. Zakazić możemy się drogą kropelkową tzn. poprzez wdychanie kropelek aerozoli, powstających podczas kichania i kaszlu osoby zakażonej.
- Najczęściej choroba ma nagły początek, występuje gorączka, kaszel, ból głowy i uczucie ogólnego rozbicia. Choroba rozwija się w ciągu 18- 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań ok. 7 dni. Osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać innych przez 3-5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni – informuje Marta Pęczkowska z PSSE.

Szczepienia ochronne
Jedynym, najskuteczniejszym i zarazem najtańszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej powikłaniami jest skorzystanie ze szczepień przeciwko grypie, jak również przestrzeganie podstawowych zasad higieny, tj. częstego i dokładnego mycia rąk oraz korzystanie z jednorazowych chusteczek higienicznych. Jednak jak pokazują dane, liczba szczepień z roku na rok maleje.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB