Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Starosta w sejmie przestrzegał przed blokadą polskiej przedsiębiorczości

2016-12-12 09:49:53 (ost. akt: 2016-12-12 09:50:33)

Podziel się:

Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski na zaproszenie Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa PSL oraz posła Piotra Zgorzelskiego, wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wygłosił w Sejmie RP prelekcję na temat: „Samorząd przyszłości, praktyczne aspekty rozwoju polski”. W debacie udział wzięli przedstawiciele Związku Powiatów Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich RP, starostowie, burmistrzowie, wójtowie, samorządowcy oraz uczniowie i nauczyciele. Co mówił i co proponował starosta przasnyski?

O zmianach w oświacie
Zenon Szczepankowski mówił m.in. o planowanej reformie oświatowej. Sugerował, aby PSL poparł rządowy program utworzenia 4-letnich liceów, bo to jest dobre rozwiązanie, ale jednocześnie wniósł poprawkę w kierunku utrzymania 3-letnich gimnazjów, w których można już stosować profilowanie zawodowe i ogólnokształcące.
- Należy przywrócić sześciolatków do szkoły, przy założeniu uwzględnienia woli rodziców. Taki system pozwoliłby na płynną reformę systemu, bez pustych i podwójnych roczników i przy zachowaniu dotychczasowego wieku ukończenia szkół średnich, a także utrzymania dotychczasowej struktury szkoły podstawowej i gimnazjum. To jest ważne również dla funkcjonowania szkół wyższych, które należy reformować w pierwszej kolejności, tak aby nauczyły się funkcjonować w warunkach zdrowej konkurencji – mówił Zenon Szczepankowski w sejmie.
W swoim przemówieniu starosta poparł realizację programu 500 Plus
- Należy go jednak poszerzyć na pierwsze dziecko. Tak duże poświęcenie podatników na rzecz tego programu musi mieć za podstawę sprawiedliwość społeczną. Nie jest sprawiedliwe, aby osoby najbiedniejsze, które ledwie przekraczają próg 800 zł płacili podatki na 500+ dla osób, które mają więcej dzieci, lecz ich dochody przekraczają setki tysięcy zł. Polskę stać jest na ten program, jeśli zmniejszymy niepotrzebne straty – mówił Szczepankowski.
Starosta nie omieszkał wspomnieć o problemach ze strefa gospodarczą
- Wielką stratą jest blokada polskiej aktywności gospodarczej, co zresztą jest pochodną negatywnej polityki kadrowej. Jaskrawym tego przykładem jest blokada Przasnyskiej Strefy Gospodarczej skierowana przeciwko polskim przedsiębiorcom. Ta polityka jest stosowana w całym kraju, nie tylko wobec powiatu przasnyskiego, co musi przełożyć się na wielomiliardowe straty budżetu państwa z powodu wyhamowania wzrostu PKB –tłumaczył starosta przasnyski.

Zmiany prawa są niekorzystne dla samorządów

Zenon Szczepankowski zwrócił też uwagę na wielkie niebezpieczeństwo dla publicznych środków finansowych.
- 8 października 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Wzmacnia ona publiczną ochronę prywatnych wkładów finansowych w SKOK-ach, ale znosi wszelką ochronę pieniędzy publicznych, w tym samorządowych. Samorządy jednak nie mają dowolności w wyborze banku. Prawo zamówień publicznych nakłada na nie obowiązek wyboru do obsługi swoich finansów często słabych banków, które składają najtańsze oferty. Później jednak żaden przepis tych funduszy nie chroni. To jest bardzo niebezpieczne dla samorządów – przestrzegał Starosta.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB