Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Starosta szuka wsparcia w Chinach

2016-12-15 09:22:51 (ost. akt: 2016-12-15 09:22:40)

Podziel się:

Wspólny projekt Powiatu Przasnyskiego, Politechniki Warszawskiej, Wyższej Szkoły Języków Obcych w Przasnyszu i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie potrzebuje udziału kapitału prywatnego o wartości co najmniej 13,1 mln zł.

Taki warunek postawiła Komisja Europejska podczas renegocjacji przez rząd RP strategicznego dokumentu pod nazwą Kontrakt Terytorialny dla Województwa Mazowieckiego. Jeśli uda się znaleźć przedsiębiorców, którzy zechcą wesprzeć ten projekt 10% udziałem, KE wesprze ten projekt kwotą ponad 100 mln zł. Dlatego starosta w poszukiwaniu wsparcia udał się do...Chin. A także Danii.

Chińskie firmy mogą okazać się strategicznym partnerem i deską ratunkową dla przasnyskiego projektu. Być może uda się skusić je nowoczesnymi technologiami, które są podstawą projektu badawczego w realizowanego przez Politechnikę Warszawską w Przasnyszu. Projekt ten zakłada kilka kierunków badań:
1)Wykonanie prototypów i oprogramowania bezzałogowych maszyn latających i naziemnych do wykorzystania w rolnictwie i w poprawie bezpieczeństwa ludności.
2)Wykonanie prototypu akumulatora przepływowego. Akumulator miałby zastosowanie w samochodach elektrycznych, maszynach budowlanych, magazynach energii na potrzeby domów.
3)Budowa miejskiego magazynu energii ze źródeł odnawialnych jako wzoru użytkowego dla zabezpieczenia energii na potrzeby budynków.
4)Wykonanie wzorów użytkowych budynków pasywnych i samowystarczalnych energetycznie.
5)Zbudowanie prototypowej linii produkcyjnej materiałów izolacyjnych dla zastosowania w budownictwie, przemyśle lotniczym i samochodowym w oparciu o nanotechnologię z aerożelu bazaltowego.
Na każdy z tych patentów czeka wiele gałęzi przemysłu, który mógłby rozpocząć produkcję na bazie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej. Nie jest łatwo jednak znaleźć w Polsce przedsiębiorców, których stać jest na ryzyko finansowe, jakie zawsze towarzyszy pracom badawczo-wdrożeniowym. Dlatego starosta przasnyski Zenon Szczepankowski podjął trudną próbę znalezienia wsparcia również poza granicami kraju.
W pomoc w staraniach zaangażowała się Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, a także Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, poseł Piotr Zgorzelski, były premier Waldemar Pawlak, a także ambasady polskie w Kopenhadze i Pekinie oraz konsulaty w Szanghaju i Chengdu. W promocję PSG włączyła się Agencja Rozwoju Mazowsza, Fundacja Rozwoju i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB