Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Kiedy możemy przejść na emeryturę?

2016-12-16 09:11:32 (ost. akt: 2016-12-16 09:13:55)

Podziel się:

Niebawem prezydent podpisze ustawę obniżającą wiek emerytalny. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni w wieku 65 lat. Będą mogli, ale nie muszą. Co na to mieszkańcy powiatu przasnyskiego?

Kiedy Platforma Obywatelska podwyższyła wiek emerytalny do 67-lat dla wszystkich obywateli budziło to duży sprzeciw społeczny, ale ówczesny rząd argumentował to tym, że zmiany te są potrzebne, aby emerytury były wyższe. Dziś rząd nie ukrywa, że obniżenie wieku emerytalnego może sprawić, iż wcześniejsze emerytury będą o 10-30% niższe.

Nowe możliwości

Jednak wcześniejsze przejście na emeryturę nie jest przymusem, a jedynie możliwością. Prezydent Andrzej Duda twierdzi, że ustawa cyt."daje prawo do emerytury i do przejścia na emeryturę, a nie obowiązek przejścia na emeryturę czy to w wieku 60 lat (dla) kobiet, czy to 65 (dla) mężczyzn".

Przasnyszanie mają mieszane odczucia

Na naszym portalu zapytaliśmy mieszkańców powiatu przasnyskiego: "Jaka jest Pana/Pani reakcja na zmiany zaproponowane przez rząd, dotyczące obniżenia wieku emerytalnego? ". Ponad 23% głosujących zaznaczyło odpowiedź "Jestem zadowolny/a". Najwiecej osób biorących udział w naszej sondzie wybrało opcję "Obniżenie wieku - tak, niższa emerytura – nie" (aż 58,82%). Odpowiedź "Nie jestem zadowolony'a" kliknęło 11,76% uczestników sondy. Najmniej głosów oddano na opcję "Jest mi to obojętne". Z przeprowadzonej sondy wynika, że mieszkańcy powiatu przasnyskiego są zadowoleni z zapowiadanego obniżenia wieku emerytalnego, jednak nie podoba się im związane z tym zmniejszenie świadczenia emerytalnego.

Waszym zdaniem

Oprócz oddania głosu w naszej sondzie poprośliśmy również czytelników o komentarz. Pojawił sie jeden wpis użytkownika o nazwie "średnia, mediana, dominanta", który napisał: "Średnia życia mężczyzny w Polsce to ok. 52 lata, a ok. 72 lata - jak podawał nierząd PO - to średnia życia emerytów! Zresztą każdy sam może policzyć sobie średnią życia w swoim regionie. Wystarczy pójść na cmentarz i policzyć!".
Planowane wejście w życie ustawy to 1 października 2017 roku.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB