Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Co wydarzyło się w domu w Polubach?

2016-12-16 09:16:56 (ost. akt: 2016-12-19 14:51:09)

Podziel się:

We wsi wszyscy mają na ustach tylko jedno imię. Józef. Nie wierzą jeszcze w to, co się stało. W domu jednego z sąsiadów doszło do tragedii. 80-letni Józef P. mieszkał sam, z dala od wsi. Co wydarzyło się w jego domu feralnego dnia, kiedy do drzwi Józefa zapukał Dariusz T.? Ciało Dariusza znaleziono kilka dni później. 13 grudnia najbliższa rodzina i sąsiedzi żegnali 42-latka.

Wydarzenia miały miejsce 5 grudnia. Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu 9 grudnia wszczęła postępowanie w sprawie zabójstwa mieszkańca powiatu przasnyskiego Dariusza T. Sprawca Józef P. przyznał się do stawianych mu zarzutów.
- Na wniosek prokuratury 10 grudnia sąd orzekł areszt na 3 miesiące dla Józefa P. Do śmierci doprowadziły obrażenia głowy, które zostały spowodowane uderzeniem tępym narzędziem – wyjaśnia Artur Folga, prokurator rejonowy w Przasnyszu.
O sprawie policję powiadomiła Olga Zakrzewska, mieszkanka Polub, która od wielu lat pomaga panu Józefowi. To ona zawiadomiła policję.
Do pana Józefa jeździłam od kilku lat. Wstałam rano, by wypuścić kury. Wzięłam parę słoików, dżem, kompot i pojechałam do dziadka, bo tak go nazywałam. Wyjrzał przez okno, otworzył drzwi i poprosił, żeby wezwać policję. Zapytałam, może pogotowie? On nalegał, że policję. Bałam się, że ktoś stoi za drzwiami i może zrobić mu krzywdę – mówi pani Olga. Miała jednak dziwne przeczucie i nie myliła się. W jednym z pomieszczeń zobaczyła ludzkie ciało. - Wystraszyłam się. Wezwałam policję i wyjechałam po funkcjonariuszy, ponieważ dziadek mieszka na uboczu i ciężko trafić do jego domu - mówi Olga Zakrzewska.

Wszyscy we wsi liczyli, że Józef wróci

Pan Józef mieszka na kolonii. Do jego domu prowadzi wąska droga. Żyje w skromnych warunkach, bez dostępu do mediów, telefonu czy telewizji.
- To bardzo dobry człowiek. Nieprzeciętnie zdolny, starsi wspominają, że pomagał ludziom odrabiać matematykę. Posiadał nieprzeciętną pamięć. Nie wiem, jak długo pan Józef znał się z Darkiem. Jak ja przyjeżdżałam, to dziadek mówił, że przychodził do niego pożyczać pieniądze. Pytam wszystkich, do jakiego stanu trzeba doprowadzić człowieka, żeby posunął się się do takiego czynu. Jest mi przykro, że on musi w wieku 80 lat siedzieć w wiezieniu. Mógłby odpowiadać z wolnej stopy. Myśleliśmy, że zostanie umieszczony w jakiś szpitalu. Wszyscy we wsi liczyli, że Józef wróci – dodaje pani Olga.

Nigdy nie zrobił mi krzywdy

80 – latek wiele rzeczy robił wokół siebie samodzielnie. Ostatnio pomagało mu wiele osób. Nigdzie nie chodził. - Chleb nawet miał przywożony. Pan Marek - piekarz brał bochenek chleba i szedł pieszo do pana Józefa, jak nie mógł dojechać – mówił jeden z mieszkańców wsi.
Mieszkańcy podkreślają, że to wielka tragedia, bo nie żyje człowiek, a drugi na starość zmarnował sobie życie. Ale dodają też, że Dariusz nachodził mieszkańców, by pożyczyć małe kwoty pieniędzy, których nie zwracał. Poza tym wykorzystywał słabości Józefa, bo ten był odizolowany od reszty społeczeństwa.
- Józef nikomu nie szkodził, był trochę dziwny. Darek siedział już w więzieniu. On chyba pozbadł Józefa i dlatego do niego przychodził - tłumaczą sąsiedzi.
Z drugiej strony Dariusz był jeszcze młody, miał 42 lata. Jego pogrzeb odbył się w Węgrze, 13 grudnia. - Znam Darka i jego rodziców. On nigdy nie zrobił mi krzywdy – dodaje Olga Zakrzewska.

Prokuratura zna motyw

Motyw pieniędzy bierze pod uwagę prokurator. - Dariusz T. jakiś czas temu opuścił zakład karny, przebywał w nim między innymi za wymuszanie pieniędzy. Po powrocie Dariusz T. miał przychodzić do sprawcy i wyciągać od niego pieniądze – dodaje Artur Folga, prokurator rejonowy w Przasnyszu.
Za popełniony czyn mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od 8 do 15 lat bądź 25 lat, a nawet dożywocie.

Grzegorz Herubiński
Klaudia Kujawa
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zyta #2137325 | 37.47.*.* 17 gru 2016 15:58

    Czy zabity jest z Polub?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz