Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

"Warto być przyzwoitym, choć to się nie opłaca"

2017-01-07 08:00:00 (ost. akt: 2017-01-05 10:43:39)

Podziel się:

Józef Jankowski został tegorocznym laureatem "Statuetki Jednorożca". Tym razem jednak kapituła postanowiła przyznać ją pośmiertnie działaczowi i bohaterowi podziemia, który zmarł na skutek powikłań związanych z prześladowaniami UB. Na uroczystość przyjechała jego najbliższa rodzina, a wnuk Józef Jankowski (zbieżność imienia i nazwiska nie przypadkowa) odebrał statuetkę w imieniu swego dziadka.

To wyjątkowe wyróżnienie musiało w końcu trafić do rodziny Józefa Jankowskiego. Jego postawa życiowa, bohaterstwo i opór stawiany prześladowcom należą dziś do niezwykłej rzadkości. Całym swoim życiem wykazał, jak ważna jest ojczyzna i przyzwoitość. Miał żonę, dzieci. Jak trudna musiała być jego postawa w obliczu zagrożenia utratą bliskich, wiedzą tylko ci, którzy przeszli ten horror.
W imieniu Józefa Jankowskiego statuetkę odebrał jego wnuk, Józef Jankowski - zbieżność imion i nazwisk nie jest tu przypadkowa, gdyż, jak zaznaczył wnuczek bohatera, po dziadku nosi nie tylko jego nazwisko, ale i imię. Rodzina była bardzo szczęśliwa z tego wyróżnienia. Wszyscy pielęgnują pamięć o swoim krewnym i cieszą się, że jego poświęcenie nie poszło na marne. - Józef Jankowski był nie tylko głową rodziny, ale także wójtem Jednorożca, był patriotą, jednym z wielu żołnierzy wyklętych, dla których priorytetem była walka o wolną, niepodległą ojczyznę - mówił wnuk bohatera. Cytował słowa Władysława Bartoszewskiego "Warto być przyzwoitym, choć to się nie opłaca, opłaca się być nieprzyzwoitym, ale nie warto". "Statuetkę Jednorożca" wręczył rodzinie Józefa Jankowskiego wójt gminy Jednorożec oraz dyrektor Biblioteki Gminnej w Jednorożcu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB