Piątek, 23 sierpnia 2019. Imieniny Apolinarego, Miły, Róży

Bezdomni potrzebowali pomocy

2017-01-13 16:30:59 (ost. akt: 2017-01-13 09:31:30)

Podziel się:

Nadciągnał tęgi mróz. Wraz z wyżem nad krajem roztoczyły się niskie amplitudy powietrza. Noclegownie przeżywały prawdziwe oblężenie. Na terenie powiatu przasnyskiego działa Mazowieckie Centrum Pomocy Bliźniemu "Monar-Markot" – Turowo. Tu w ciągu kilka ostatnich dni z naszego powiatu przewieziono kilka osób.

- Nasza placówka tworzy 40 dodatkowych miejsc noclegowych dla bezdomnych w okresie zimy dla województwa mazowieckiego. Nie było jeszcze takiej sytuacji, by takie miejsca były w 100% wykorzystane. W okresie największych mrozów przasnyska policja przywiozła jedną osobę do naszej placówki, zaś policjanci z Ciechanowa przywieźli cztery – mówi Różna Drężek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Pomocy Bliźniemu "Monar Markot" w Turowie.
Osoby, które trafią do takiego ośrodka, mają szansę nie tylko się ogrzać, ale wziąć prysznic, zjeść, przespać się w godnych warunkach.
- W takiej sytuacji, jeśli tylko osoba chce, nie zwracamy uwagi na to, czy jest ona pod wpływem alkoholu czy też nie. Niestety często te osoby nie chcą dłużej przebywać u nas i same opuszczają naszą placówkę – dodaje Róża Drężek.
Policjanci w powiecie przasnyskim prowadzą działania związane z patrolowaniem miejsc, w których mogą przebywać bezdomni. Odwiedzają pustostany, ogrody działkowe, miejsca, gdzie mogą szukać schronienia mieszkańcy.
- W ciągu ostatnich dni do Turowa zawieźliśmy jedną osobę, która leżała na poboczu drogi. Informację przekazał nam przejeżdżający. Dwie osoby zostały również zawiezione do domów. Jedna osoba przebywała w jednej z klatek schodowych. Jednak odmówiła udzielenia jakiejkolwiek pomocy , a mieszkańcy bloku zgodzili się, by ona została na tej klatce. Dwie osoby policja znalazła również w starej stodole w Mchowie. One także odmówiły udzielenia pomocy. Podkreśliły, że mają się dobrze, że sobie poradzą – mówi Ewa Śniadowska, rzecznik KPP w Przasnyszu.
Nie powinniśmy być obojętni na los bezdomnych czy osób starszych. Zwłaszcza teraz, gdy silny mróz może spowodować szybkie wychłodzenie organizmu, a w konsekwencji nawet śmierć.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB