środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

„Budżet dużych inwestycji i dużych projektów unijnych”

2017-01-14 08:00:00 (ost. akt: 2017-01-13 09:46:50)

Podziel się:

Na ostatniej sesji rada powiatu przasnyskiego przyjęła budżet na 2017 rok. Dochód powiatu wyniesie przeszło 110 mln zł, a wydatki przekroczą 113 mln zł. O optymizmie, ale i niepewności w realizacji budżetu mówił podczas ostatniej sesji starosta Zenon Szczepankowski.

Tegoroczny budżet powiatu wygląda bardzo ambitnie. Zarząd założył dochód na poziomie 110 mln 185 tys. 264 zł, przy wydatkach w wysokości 113 mln 185 tys. 264 zł. Deficyt wyniesie 3 mln zł i prawdopodobnie zpostanie vpokryty kredytem. Same inwestycje mają opiewać na sumę 53,5 mln zł.
- Będzie to budżet dużych inwestycji i dużych projektów unijnych. Oznacza to również niepewność co do jego realizacji. Większość inwestycji jest bowiem uzależniona od pieniędzy z UE. Budżet to jest jednak pewien plan. On może być zrealizowany z nawiązką, ale może też być zrealizowany częściowo. Dla nas ten plan zawsze był tylko narzędziem do pozyskiwania środków finansowych na realne projekty. Bez ambitnego planu nie pozyskamy pieniędzy i nie zrealizujemy naszych zamiarów. Dobrym planem dajemy sobie szansę, ale nie pewność realizacji. Z tym zastrzeżeniem Zarząd Powiatu Przasnyskiego proponuje Wysokiej Radzie inwestycje w r. 2017 na poziomie 53 543 617 zł, a całość wydatków na poziomie 113 185 264, 10 zł - mówił Zenon Szczepankowski, starosta powiatu przasnyskiego.

Rok 2016 był rokiem kontynuacji największych inwestycji w Polsce

Rok 2016 nie różnił się istotnie od poprzednich kilkunastu lat. Powiat przasnyski zachował pierwsze miejsce w Polsce w pozyskiwaniu i wydatkowaniu środków zagranicznych per capita. W przeliczeniu na mieszkańca zdobyliśmy też pierwsze miejsce w kraju zarówno w dochodach całkowitych jak i w wydatkach. ZPP też uznał nasz powiat za najlepszy w Polsce.
- Na pewno jest to efektem ciężkiej, a także profesjonalnej pracy Rady Powiatu Przasnyskiego, Zarządu i całej zespolonej administracji powiatu. Dochodów podatkowych mamy mniej niż większość powiatów, a jednak wystarcza nam ich do prowadzenia największych inwestycji powiatowych w Polsce, i to od kilkunastu lat - mówił Zenon Szczepankowski, starosta powiatu przasnyskiego.

Starostwo spłaciło 11 milionów kredytu

- W roku 2016 spłaciliśmy też ponad 11 mln zł kredytu, który zaciągnęliśmy na koniec poprzedniej perspektywy finansowej na inwestycje współfinansowane z funduszy europejskich. Ta kwota również świadczy o jakości naszej inżynierii finansowej – dodaje starosta.

Inwestycje za 53 mln zł

Przypomnijmy, że wśród inwestycji zarząd powiatu wymienia inwestycje drogowe, jak też inwestycje kubaturowe takie jak termomodernizacja szpitala, zakup nowego wyposażenia dla szpitala powiatowego, rozbudowa budynku starostwa powiatowego, budowa inkubatora przedsiębiorczości w Zdziwóju Starym. Przygotowywane są też dokumenty pod uzyskanie decyzji środowiskowych, wodnoprawnych i decyzji o warunkach zabudowy pod zbiornik retencyjny w Przasnyszu i w Chorzelach.

Jeden głos wstrzymujący

Budżet przeszedł większością głosów, przy jednym wstrzymującym.
- Uważam, że planowane dochody ze sprzedaży mienia jak co roku są zawyżone - powiedział radny Jan Ćwiek. - Zarząd Powiatu liczy na dochody w szczególności ze sprzedaży działek położonych w strefie w Sierakowie i ze sprzedaży nieruchomości położonych na terenie miasta Chorzele. Sytuację w tej sprawie może poprawić sprzedaż działki położonej na terenie miasta Chorzele podstrefy Przasnyskiej Strefy Gospodarczej (działka około 93 ha) - argumentował.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB