środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Kolej "wraca" na stare tory

2017-01-23 08:44:59 (ost. akt: 2017-01-23 08:46:00)

Podziel się:

Zgodnie z zapowiedziami starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego odcinek linii kolejowej Ostrołęka – Chorzele zostanie zmodernizowany i przywrócony do ruchu pasażerskiego i towarowego - informuje przasnyskie starostwo powiatowe. Na tym rozwiązaniu mają skorzystać strefy gospodarcze w Chorzelach i Przasnyszu.

To one były głównym argumentem w staraniach starosty o reaktywację kolei na terenie powiatu przasnyskiego. Docelowo skorzystają również przedsiębiorcy oraz mieszkańcy powiatu. Pieniądze na ten cel zostały już zabezpieczone.
Kolej to niezbędny środek komunikacji, o który upominają się inwestorzy. Pieniądze potrzebne na przebudowę linii nr 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele są już zabezpieczone i opiewają na kwotę około 180 mln zł. W 80 % będą pochodziły z budżetu samorządu wojewódzkiego. - I tu podziękowania dla marszałka Adama Struzika, który intensywnie wspiera powiat przasnyski i rozwój naszych stref gospodarczych. To właśnie marszałek województwa na wniosek starosty przasnyskiego zawarł tę inwestycję w Kontrakcie Terytorialnym Województwa Mazowieckiego zaakceptowanym przez Komisję Europejską - dodaje starostwo.
20 % wkładu własnego zapewni budżet państwa i PKP PLK.

- Starania starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego, w które jeszcze jakiś czas temu wierzyło jedynie wąskie grono ludzi – okazały się skuteczne. Głównym argumentem były nasze strefy gospodarcze i potrzeby inwestorów - wyjaśnia Sławomir czaplicki, rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Przasnyszu.
Brakujący odcinek udrożni ruch pasażerki i towarowy na trasie Warszawa – Ostrołęka – Chorzele – Wielbark – Szczytno - Gdańsk – Gdynia. Od strony Wielbarka połączenie ze strefą gospodarczą w Chorzelach wykonano już w 2015 roku przez PKP Siedlce za środki UE i powiatu. Powstała również bocznica kolejowa. - To był dobry początek, który dał staroście przasnyskiemu argumenty do starania się o przebudowę pozostałego odcinka w kierunku Ostrołęki i uruchomienia całej linii nr 35. Samorząd województwa mazowieckiego uznał tę właśnie linię za najbardziej potrzebną - dodaje rzecznik.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB