środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Zielone światło dla szkoły branżowej w Jednorożcu

2017-01-26 09:20:35 (ost. akt: 2017-01-26 09:21:21)

Podziel się:

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem w Jednorożcu powstanie szkoła branżowa. Jaka? Tego nie wiemy. Ale władze gminy i dyrekcja gimnazjum bardzo chętnie mówią o nowym rozwiązaniu. Czy będzie to panaceum na obecny kryzys edukcyjny, niewiadomo. Ale zarówno gmina jak i powiat rozważają ten pomysł.

Zmiany w ustawie oświaty spowodowowały, że gminy szukają jak najlepszego sposobu na zagospodarowanie przestrzeni po gimnazjach. W nowoczesnej szkole w Jednorożcu będzie sporo miejsca, jeśli proces wygaszania na dobre się rozpocznie. Stąd pomysł utworzenia w nim szkoły branżowej, czyli szkoły zawodowej. Temat został poruszony na sesji rady gminy Jednorożec.
- Rozmawiamy na ten temat już dłuższy czas. Taka inicjatywa pojawiła się już wcześniej, lecz warunki były niewystarcające. Teraz warunki macie znakomite. Wygaszanie gimnazjów powoduje, że tworzy się miejsce na założenie szkoły branżowej - powiedział na sesji starosta Zenon Szczepankowski. Po chwili dodał. - Dyrektor i władze gminne zapytały, czy powiat nie będzie blokował tego pomysłu, bo szkoła może być konkurencją dla Przasnysza lub Chorzel. Odpowiadam: musimy przyzwyczaić się do konkurencji – odpowiedział szef powiatu.
Inicjatywę wspiera cała społeczność. Szkoła branżowa ma być bowiem uzupełnieniem oferty kształcenia oferowanej równolegle do liceum ogólnokształcącego, już działającego w gminie.
- Będzie potrzebne zaangażowanie gminy. Trzeba pomyśleć nad kierunkiem rozwoju. To wy lokalnie znacie potrzeby i kierunki, w których chciałyby uczyć się wasze dzieci. Trzeba znaleźć kadrę, trzeba zorganizować praktyki. Ze strony starostwa jest zielone światło. Możemy wam tylko pomóc. Nie oglądajmy się na innych dyrektorów szkół zawodowych: konkurencje należy widzieć w innych powiatach. Stworzymy większość, żeby tę sprawę przeforsować. Ale musimy wiedzieć, że macie kadrę, chętnych uczniów oraz firmy, które zorganizują praktyki tym uczniom - dodaje Zenon Szczepankowski.
Nieznany jest jeszcze profil przyszłej szkoły branżowej. Czas pokaże, czy wraz z nowym rokiem szkolnym placówka zacznie istnieć w jakim zakresie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB