środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Nowy dworek się sypie? Będzie potrzebny kolejny remont!

2017-02-02 08:57:15 (ost. akt: 2017-02-02 08:58:14)

Podziel się:

Miał być chlubą gminy, tymczasem już się sypie. Mowa o zabytkowym budynku dworku w Chojnowie. Zaledwie rok od oddania go do użytku, ze ścian zaczął odpadać tynk, a wilgoć wdarła się do pomieszczeń. Wójt zapewnia, że na wiosnę ruszą naprawy, za które zapłaci wykonawca.

Budynek zabytkowego dworku w Chojnowie przez lata popadał w coraz większą ruinę. Obiekt nie był zabezpieczony, a jego poszczególne elementy ulegały dewastacji. Wreszcie po wielu staraniach gminie udało się zdobyć środki na jego remont. Gmina wybrała wykonawcę i prace ruszyły. W styczniu 2016 roku budynek dworku oficjalnie oddano do użytku. Lokalną społeczność bardzo ucieszył ten fakt, ponieważ wreszcie mieszkańcy gminy odzyskali obiekt, w którym mogło toczyć się życie kulturalne. Niestety, zaledwie rok od tej uroczystej chwili, na murach budynku pojawiły się pęknięcia, a do wewnątrz wkradła się wilgoć i na ścianach pojawił się grzyb.
- Budynek się sypie, a przecież minął niecały rok od zakończenia remontu - informowali nas mieszkańcy wsi.

Wójt zawiadomił Inspektora Nadzoru

Jak się okazało, wójt gminy zdaje sobie sprawę z tego problemu. Gmina Czernice Borowe jest bowiem właścicielem i administratorem dworku. - O pojawiających się usterkach powiadomiliśmy Inspektora Nadzoru Budowlanego i wykonawcę. Wiosną dokonamy przeglądu i naprawy gwarancyjnej zgodnie z umową - poinformował Wojciech Brzeziński, wójt gminy Czernice Borowe i dodaje. - Przez wiele lat nikt nie zabezpieczał tego obiektu przed dewastacją. Budynek był mocno zrujnowany. Konsekwencją był przeciekający dach, popękane i zamoknięte mury, niedrożna drenacja, powodująca zastoiska wód gruntowych w piwnicach i otoczeniu dworku. Remont przywrócił świetność obiektowi.

1,5 mln zł na remont

Na remont dworku gmina przeznaczyła kwotę 360 081,86 zł. Całkowite koszty remontu tego obiektu, to suma około 1 500 000,00 zł.
- Pieniądze pochodziły różnych źródeł finansowania, m.in.: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Starostwa Powiatowego w Przasnyszu, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Środków Unijnych. Środki w znacznej części zmobilizowały organizacje społeczne działające na rzecz rozwoju Gminy Czernice Borowe- dodaje Wojciech Brzeziński, wójt gminy Czernice Borowe.
Wykonawca prac budowlanych firma „Przedsiębiorstwo Budowlano - Usługowo - Handlowe Krzysztof Maksymiec” udzieliła 36. miesięcznej gwarancji na wykonane prace. Naprawy mają ruszyć wiosną.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB