Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Rośnie popyt na siłę roboczą ze wschodu

2017-02-04 14:52:22 (ost. akt: 2017-02-04 14:52:23)

Podziel się:

Coraz częściej na ulicach naszego miasta można spotkać obcokrajowców. Jak donosi przasnyski PUP, to już nie powinno nikogo dziwić. Przasnyskie firmy poszukują taniej, solidnej siły roboczej za wschodniej granicy. Takich pracowników jest w naszym regionie coraz więcej. Ministerstwo Pracy szacuje, że do 2020 roku Polska będzie potrzebować 2 mln pracowników zza Buga.

Dla osób zamieszkujących tereny za wschodnią granicą naszego kraju Polska jest celem wyjazdów zarobkowych. Wielu przedsiębiorców z powiatu przasnyskiego korzysta z możliwości zatrudnienia obcokrajowców (głownie obywateli Ukrainy, Białorusi, Armenii i Rosji). Szykują się jednak zmiany w możliwości zatrudnienia osób ze wschodu.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na Mazowszu przebywa ponad 202 tysiące Ukraińców posiadających obywatelstwo. To 1/4 wszystkich obywateli Ukrainy mieszkających na stałe w Polsce. Wydawałoby się zatem, że najbardziej poszukiwaną nacją do pracy na terenie powiatu przasnyskiego są właśnie Ukraińcy. Okazuje sie jednak, że w naszym powiecie pracodawcy poszukują do pracy raczej obywateli Białorusi.

Krótki pobyt

Jak pokazują statystyki MRPiPS pracodawcy zatrudniają obcokrajowców najczęściej na optymalny okres, jaki mogą oni przebywać na terenie naszego kraju, czyli od 3 do 6 miesięcy. Rejestracja oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy w powiatowym Urzędzie Pracy w Przasnyszu odbywa się w oparciu o Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r.
- W oparciu o te rozporządzenie pracodawcy mogą powierzyć wykonywanie pracy w nieprzekraczalnym okresie 180 dni w ciągu 12 miesięcy. Bez obowiązku zezwolenia na pracę – w oparciu o powyższe rozporządzenie pracodawcy mogą powierzyć wykonywanie pracy następującym cudzoziemcom, obywatelom: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.- tłumaczy dyrektor Powiatowego urzędu Pracy w Przasnyszu Jadwiga Żuber.

Branże: transportowa i budowlana

W 2016 r. w przasnyskim urzędzie pracy zarejestrowano 131 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemców, z czego 43 oświadczenia pracodawcy z różnych przyczyn anulowali.
- Rejestracji oświadczeń na zatrudnienie cudzoziemców dokonywali pracodawcy z terenu powiatu przasnyskiego i z rejestracją oświadczeń zgłosiło się 28 pracodawców. Pracodawcy ci głównie oferowali zatrudnienie w branży transportowej i budowlanej- dodaje Jadwiga Żuber.
W 2016 r. zarejestrowano oświadczenia pracodawców dla następujących cudzoziemców: jednego obywatela Armenii, 53 obywateli Białorusi, 2 obywateli Rosji i 32 obywateli Ukrainy. Łącznie 88 aktywnych oświadczeń. Pracodawcy głównie poszukiwali cudzoziemców w następujących zawodach: kierowcy samochodu ciężarowego (70 miejsc) w tym z Ukrainy (14 osób) i z Białorusi (56). Inne, w jakich zgłaszane jest zapotrzebowanie na cudzoziemców to: kurier, specjalista ds. zakupu, murarz, betoniarz, wulkanizator, tynkarz, sprzedawca, zbrojarz, pracownik bez kwalifikacji i tartacznik.

Planowane zmiany

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planowało od stycznia 2017 roku wprowadzić zniesienie wiz dla obcokrajowców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy starających się o pracę w Polsce, jednak zmiany te nie zostały jeszcze wdrożone. Zmieniony miał zostać m. in. okres, w jakim obcokrajowcy z w.w. państw mogą legalnie przebywać na terytorium Polski. Wprowadzony ma zostać pobyt krótkoterminowy (od 6 do 8 miesięcy) oraz zezwolenie na pracę sezonową (nawet do 3 lat pobytu). W chwili obecnej pracodawcy nie ukrywają, że krótkie zezwolenie na pobyt jest dla nich dużym problemem.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB